Gümüş(Ag) ve titanyum dioksit (TiO2) nanopartiküllerinin kütanöz leishmaniasis etkeni L.Tropica parazitleri üzerindeki antileishmanial etkilerinin incelenmesi
Investigation of the antileishmanial effects of silver(Ag) and titanium dioxide(TiO2) nanoparticles on L.Tropica parasites that are the factors of cutaneous leishmaniasis
- Tez No: 268303
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL M. ALLAHVERDİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Leishmaniasis Türkiye'nin ve Dünya'nın ciddi halk sağlığı problemlerinden biridir. Dünyada 12-40 milyon arasında kişinin Leishmania parazitleri ile enfekte olduğu, 350 milyona yakın kişinin hastalığa yakalanma riski taşıdığı bilinmektedir. Hastalığın geniş yayılmının nedeni hastalığın etkenlerinde kullanılan ilaçlara, vektörlerinde insektisitlere karşı direnç gelişmesi, yeterli bir aşının bulunmaması ve küresel ısınmadır. Son yıllarda tıp alanında nanoteknolojiye olan ilgi giderek artmaktadır. Nanopartiküllerin sahip oldukları eşsiz özelliklere ve geniş yüzey alanlarına bağlı olarak antimikrobiyal etki gösterdikleri bildirilmiştir. Ancak literatürde nanopartiküllerin leishmania parazitleri üzerinde gösterdiği etki ile ilgili herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Buna göre de bu çalışmada ilk kez olarak titanyum dioksit (TiO2) ve gümüş (Ag) nanopartiküllerinin Kütanöz Leishmaniasis (KL) etkeni L.tropica parazitleri üzerindeki in vitro etkisi incelenerek, Leishmaniasisin tedavisinde nanopartiküllere dayalı yeni bir tedavi yaklaşımının geliştirilmesi amaçlanmıştır.Deneylerde KL etkeni L.tropica promastigot, amastigot (enfekte olmuş makrofaj) kültürleri kullanıldı. Nanopartiküllerin boyut ölçümü Atomik Force Mikroskopta yapıldı Çalışmalarda klasik ve mikrokültür yöntemleri, biyokimyasal (MTT), Flow sitometrik(G0,G1,S,M), mikroskobik(morfoloji, parazit sayımı) ve enfektiflik yöntemleri kullanılarak TiO2 ve gümüş nanopartiküllerinin L.tropica promastigotlarının proliferasyonuna, morfolojisine, metabolik aktivitesine, enfektifliğine ve hücre döngüsüne etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis is one of the serious public health problems in Turkey and also around the world. It is known that there are 12-40 million Leishmania infected people on the world and approximately 350 million people have the infection risk.The reason for wide-spreading of the disease is about the resistance to the agents of the disease , resistance to the insecticides of their vectors , the disability to improve a sufficient vaccine and the global. Of late years , interest regarding the nanotechnology in medicine has been increasing.Suggesting that , regarding to unique properties and wide surface area of the nanoparticles , they shows anti-microbial effects.Nevertheless, according to the literature there is no study about the effects of the nanoparticles on Leishmaniasis parasites. Thus , in this study , it has been searched the in vitro effects of titanium dioxide (TiO2) and silver(Ag) nanoparticles on L.tropica parasites , the agent of Cutanouse Leishmaniasis (CL) and regarding this research ,a nanoparticle-based new approach has been aimed to improve in the treatment of Leishmaniasis.In the experiments , as an agent of Cl , L.tropica promastigote , amastigote (infected macrofage) cultures were used. Size evaluation of nanoparticles has been done by atomic force microscope.