Aydınlatma programlarının gelişmiş ışık simülatörleri ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi
The assessment of relationship between lighting design programs and rendering plugins
- Tez No: 268319
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOGAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mimarlık tanımı gereği imar eden, yapı inşa eden, mekân tasarlayan ona hayat veren olmuştur. Ancak tüm bu olguların varlığı algı ile olabilmektedir. Algıyı sağlayan ise beyindir. Beynin bu algıyı hissetmesi, varlığın bilincinde olabilmesi ise yaşadığımız dünyadaki varoluşun üzerine doğan ışıktır. Bu bağlamda ışık ve mimarlık bir biri ile doğrudan bağlıdır. Mimarlıktan söz edebilmek için ışığın varlığı tartışılmazdır. Işığın var olmadığı bir yerde mimarlıktan söz edilemez. Tüm bu unsurlar göz önüne alındığında, mimarlık kendini geliştirirken teknolojisi ile birlikte ışığın kullanımını da özümsemiştir. Gelişen bilgisayar teknolojileri ile mimarlık ve ışık farklı boyutlarda değerlendirilmektedir. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile insanoğlu kendine fayda sağlayabileceği bir ortam bulduğundan bundan maksimum verim sağlamak için programlar geliştirmiş ve ilk başlarda deneme maksatlı programlar yazılmıştır. CAD programlarının ortaya çıkışı ile mimarlık tasarım için yeterli vakti bulabilecek ve kendine kolaylıklar sağlayacak bir ortamda bu üretim sürecine devam ettirecekti. 2000'li yılları yaşadığımız bu dönemde CAD teknolojileri artık yerini daha karmaşık, parametrik ve birbirine bağlı süreçlerin bir arada çalışabildiği paket programların kullanıldığı sadece hız ve etkinlik sağlayan CAD programları yerine çözüm önerileri geliştiren, alternatifler sunan ve sizin mimari doğrunuza sizi en kolay ulaştıran programlara doğru geçmekteyiz. Bu süreç içinde aydınlatma tasarımı programları henüz tam olarak sürece dâhil olamamıştır. Bu ayrım onları kutular içinde tasarım yapmaya hapsetse de farklı programların gelişmesi alternatiflerin çoğalması ve bir paket program içine dâhil etme çalışmaları ile daha etkin ve verimli olabilmeleri sağlanacaktır düşüncesi çıkmaktadır.Artık günümüzde yaşantımıza iyice girmiş bulunan bilgisayarların, doğru kullanımı ile mimari tasarım sürecine ne türlü katkılar sağladığı tartışma götürmez bir gerçektir. Aydınlatma ise mimarlıkla karşılaştırıldığında henüz daha erken bir dönemini yaşıyor denebilir. Aydınlatma da zaten mimarlığın bir parçasıdır. Ancak aydınlatma ve mimari tasarım evreleri artık birbiri içine geçen bir olgudur, ayrı düşünülmemesi gerekmektedir. Gelişen bilgisayar programları ile bu süreç hem mimari tasarım için hem de aydınlatma için hem etkin aynı zamanda da verimli olması sağlanabilmektedir. Bu tez kapsamında incelenen ise aydınlatma programları ve mimari tasarım süreci programlarının kullandığı yol güzergâhını değerlendirmek ve gerçekçi görsel elde etme sürecinde bu iki farklı program tipinin ortak paydada ne denli kesişip kesişmediğini araştırmaktır. Yapı fiziği dalı ile ilgili olan aydınlatma ve aydınlatma tasarım programları ile mimari tasarım sürecinin tümünü ilgilendiren paket programların birlikte çalışabilmesi, programların kullandığı algoritmaların gelişimi ve gerçekçi son ürün vermek için izlenebilecek yolların araştırılması bu tezin ana amacını kapsamaktadır. Aydınlatma tasarımı programlarının henüz esnek olmayışı ve son görsel ürünlerinin gerçekçi (realistik) olmayışı bu araştırmanın ana çıkış noktası olmuş ve bu çalışmanın yapılmasına vesile olmuştur.Tez kapsamında ışık ve aydınlatma, ışık simülasyonu kavramları - algoritmalar, aydınlatma programları - mimari tasarım sürecindeki paket programlar ve fotogerçekçilik için günümüzde kullanılan render motorları ve gelişimi incelenmiş olup, tezin ana çatkısını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The meaning of architecture is making of construction, form building, space designing and it brings all it to life. However all its validation attached to a perception. The brain sourced to this perception. In this portion, architecture and lighting is connected together. If we want to talk about the architecture, we have to accept lights being. In the course of time, architecture is developing, and takes advantages of using lights. Lighting and architecture is evaluated in different extent, beyond all these developing in computer technology. With this developing in computer technology, humankind can turn to good purpose in this space to gain maximum efficient with developing of the programs. In this period of 2000 years, CAD Technologies can save time, can gain efficient in design, but can?t help us in collaborating system with different programs like parametric design. In the course of time, CAD programs can turn in a different mood. In this revolution CAD programs can give you the alternative ways for solutions and they can give you more shortcuts to finish your work easily. But lightning programs don?t let join their selves to this way yet because of their lack of limitations in programming. Lightning programs calculate just box-shaped spaces. And it?s not enough to helps in design process. But in time different packages will arrive lightning design ability and shows us how to collaborate with different programs. This all-in-one program packages will increase the last user?s design abilities.Computers are rooted our lives nowadays. The right use of computers can gain advantages to architectural design. Lightning design is in an earlier age beyond architecture. In another hand, lightning design is a part of architectural design. Lightning design comes to architectural design in this long design process. This research is based on lightning programs design process and architectural design process together. Lightning design and lightning programs have a limited space to be used by the end-user. Packages have different algorithms and can give realistic products. This made the research begin.In the scope of this thesis based on light and lightning, light simulation terms and lightning calculation algorithms, lightning programs and architectural design programs, realistic images and renderers.Computers are rooted our lives nowadays. The right use of computers can gain advantages to architectural design. Lightning design is in an earlier age beyond architecture. In another hand, lightning design is a part of architectural design. Lightning design comes to architectural design in this long design process. This research is based on lightning programs design process and architectural design process together. In detail, lightning design and lightning programs have a limited space to be used by end-user. Packages have a different algorithm and can give realistic products. This makes the research begins.In the scope of this thesis based on light and lightning, light simulation terms and lightning calculation algorithms, lightning programs and architectural design programs, realistic images and renderers.