Turizm bölgelerinde elektrik enerji tüketimi ve talep tarafı yönetiminin modellenmesi
The electricity consumption in tourism sector and demand side management modeling
  1. Tez No: 268320
  2. Yazar: BURAK OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN A. HEPERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezin ana amacı olarak turizm sektöründe talep yönetimi ile ilgili çalışmalar yapılmış ve Muğla ili pilot bölge olarak seçilmiştir. Gerçek talep yönetimi çalışması yapabilmek için saatlik yüklerin bilinmesi zorunludur. Çalışmanın birinci bölümünde Muğla ili için saatlik elektrik yükleri belirlenmiş ve bir simülasyon yapılarak turizm sektörü için günlük, aylık ve yıllık ortalama saatlik yük dağılımları elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü tipik bir turizm işletmesindeki elektrik yükünü oluşturan ve elektrik tüketen cihazların tanımlanması ve sınıflandırılmasına ayrılmıştır. Bu cihazların doğru tanısı talep yönetimi senaryolarının oluşturulması için zorunludur. Elektrikli cihazlar tez çalışmasında iki ana grupta ele alınmıştır:1. DSEA, kullanımı, kullanım süresi doğrudan dış ortam sıcaklığının fonksiyonu olan cihazlar, iklimlendirme cihazı gibi;2. IAEA, kullanım nedeni ve süresi insan alışkanlıklarına bağlı olan cihazlar ki burada turistlerin alışkanlıklarından bahsedilmektedir.Çalışmanın bir sonraki adımını, belirlenen bu cihazların günümüzdeki enerji verimlilik düzeylerinin saptanmasına ve gelecek yirmi beş yıldaki olası verimlilik artışlarının belirlenmesine ayrılmıştır. Bu çalışma, yalnız Muğla için değil, tüm Türkiye'deki turizm sektörü için talep yönetimi politikalarının seçeneklerinin oluşturulmasını sağlanmaktadır.Tezin son aşamalarında ise gelecek yirmi yıl için çeşitli senaryolar oluşturulmuş ve geliştirilen bir simülasyon programıyla bu senaryoların saatlik yüke ve pik yüke etkileri incelenmiştir. Çalışmanın sonunda geçerlilik analizi yapılarak sonuçlar irdelenmiştir.Çalışma uygulandığı takdirde, geliştirilen talep yönetimi senaryolarının büyük bir bölümünün gerek saatlik yük, gerekse yıllık elektrik tüketiminde önemli düşüşler sağlatacağını göstermektedir. Uygulanabilirlik açısından önlemler öncelik sıralamasına konulmuştur. Teknik analiz sonuçlarına göre de sıcaklığın fonksiyonu olan elektrikli cihazların talep yönetimine en büyük katkıyı yapacağı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının da talep yönetiminde önemli rol oynayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to identify sound and applicable demand side policy options for the tourism sector in Turkey with Muğla Province taken as a pilot region. The basic analysis on the electrical energy consumption can best be analyzed by obtaining hourly loads. The initial part of the study is involved with obtaining total hourly electrical loads and simulating the tourism sector?s share and its daily, monthly and yearly variation in the Muğla region. The second part of the study identifies a set of electricity consuming appliances that make up the electrical load in a typical tourism establishment and drives the electricity demand in the sector; two titles:1. DSEA, those appliances whose use are direct function of the ambient temperature;2. IAEA, those appliances, the need for their use is directed by human behavior, referring to tourists in the study.The next step identifies the energy efficiencies of these appliances at present and for the future. This approach paves the way for demand side management policy recommendations for Muğla in particular and Turkey in general.At the final stage of the study, a number of plausible scenarios have been developed for the coming twenty years and the affect of these scenarios on the hourly load and the peak load are examined. For this purpose, a computer model has been developed and the results are obtained by this model. Then, a reliability analysis has been carried out.The results of the study show that demand side management strategies could result in significant reduction in the peak loads as well as the total electricity consumption in the tourism sector. The strategies are prioritized for quick results. The results of the technical analysis indicates that the temperature sensitive load makes up the fastest growing demand within the entire consumption profile and renewable technologies may present a significant impact both on the peak load and annual consumption.