Moleküler damgalanmış biyomateryaller ile insan plazmasından bilirubin ve kolesterol uzaklaştırılması
Bilirubin and cholesterol removal from human plasma with molecular imprinting biomaterials
  1. Tez No: 268327
  2. Yazar: ARZU KAYA KOÇDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hiperbilirubinemi ve hiperkolesterolemi tedavisi için biyomateryallerde moleküler damgalama tekniği kullanılmıştır. Kitosan ve agaroz doğal polimerleri materyal olarak seçilmiştir. Bilirubin ve kolesterol damgalı kitosan-agaroz biyomateryalinin bilirubin ve kolesterol uzaklaştırma kapasitesinin belirlenmesi için insan plazması kullanılmıştır. Bilirubin uzaklaştırılması için pH 7.0, sıcaklık 37oC ve başlangıç bilirubin konsantrasyonu 40 mg/g optimum şartlar olarak belirlenmiştir. Kolesterol uzaklaştırılması için pH 6.0, sıcaklık 37 oC ve başlangıç konsantrasyonu 59.7 mg/g optimum şartlar olarak belirlenmiştir. NaCl konsantrasyonunun arttırılması ile bilirubin ve kolesterol için iyonik şiddetin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The molecular imprinting technique is used for treatment of hyperbilirubinemia and hypercholesterolemia in biomaterials. The natural polymers agarose and chitosan are chosen as a material. The human plasma is used for the detection of bilirubin and cholesterol remove capacity of bilirubin and cholesterol imprinted chitosan-agarose biomaterials. The optimum conditions are determined pH: 7.0, temperature 37 oC and initial bilirubin concentration is 40 mg/g for bilirubin removal. The optimum conditions are determined pH: 6.0, temperature 37 oC and initial cholesterol concentration is 59.7 mg/g for cholesterol removal. It is found out that while NaCl concentration is increasing, the ionic strength is decreasing for bilirubin and cholesterol.