Nükleer rezonasta moleküler yapıların incelenmesi (yapısal faz geçiş kuramları üzerine bir inceleme)
- Tez No: 204
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada faz geçişleri kuramları incelenmiş, özellikle Klasik Landau Kuramı üzerinde durulmuştur. Klasik Landau Kuramı için çeşitli çözümler Hesaplanmış ve kritik sıcaklıklarla fiziksel büyüklükler arasında bağıntılar çıkarılmıştır. Sodyum nitrit kristalinde, fiiferansiyel Termal analiz yöntemiyle faz geçişi gözle takip edilir bir şekilde gözlenmiş ve bu sırada kristalin birim hücresinde meydana gelen 'değişikliklerin kuramı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work the phase transition theories are studied, specially Classical Landau theory is worked. The different solu tions are evaluated. The Relations are obtained between critical temparatures and physical parameters. In Nal\IO", the phase transition is observed with the method of the thermal analysis. Dn the other hand, the agreement of the theory and the changes on the unite cell of crystal are showed.