Tactical inventory and backorder decisions for systems with predictable production yield
Öngörülebilen verim ile çalışan üretim sistemlerinde taktik envanter ve sonradan karşılama kararları
- Tez No: 268428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN DURAN, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızda öngörülebilir verimle çalışan ve rassal talep ile karşılaşan bir üretim sistemini ele aldık. Bu sistemde üreticinin her periyot için belirli bir üretim kapasitesi ve önceden belirlenmiş ürün fiyatları vardır. Ayrıca, üreticinin ürünlerini mevcut periyotta talep olsa dahi ileriki periyotlarda kullanmak üzere saklama opsiyonu bulunmaktadır. Karşılanmayan talep kaybedilmekte ya da yalnızca bir periyot için sonradan karşılanabilmektedir. Burada bizim amacımız en iyi üretim, saklama ve sonradan karşılama miktarlarını seçerek beklenen karı en yüksek değerine ulaştırmaktır. Bu problemi sistem parametreleri net envanter seviyesi ve verim parametresi olan bir Markov Karar Süreci olarak tasarladık ve modifiye edilmiş (Y; S; B) politikasının her periyot için optimal olduğunu gösterdik. Son olarak verimin modelimizi nasıl etkilediğini göstermek için sayısal analizler yaptık.
Özet (Çeviri)
We consider a manufacturing system with stochastic demand and predictable production yield. The manufacturer has predetermined prices and limited production capacity in each period. The producer also has the option to save some inventory for future periods even if there is demand in the current period. The demand that is not met is lost or may be backordered for only one period. Our objective is to maximize the expected profit by choosing optimal production, save and backorder quantities in each period. We formulate this problem as a Markov Decision Process where the state of the system is represented by the net inventory and the efficiency parameter. We show that a modified (Y; S; B) policy is optimal in each period. At the end, we have some computational analysis to examine the effects of yield on the optimal decisions.