Monitoring variation of surface residual stresses in the shot-peened steel components by magnetic barkhausen noise method
Bilyeli dövme uygulanmış çelik parçalarda yüzey kalıntı gerilmelerinin manyetik Barkhausen gürültü yöntemi ile ölçülmesi
- Tez No: 268469
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL, PROF. DR. C. HAKAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilyeli dövme işlemi, metallerin yorulma ve gerilmeli korozyona karşı mukavemetlerini artırmak için yüzeyde basma nitelikli kalıntı gerilme oluşturmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu çalışma, bilyeli dövme sonrasında çelik parçaların yüzeyindeki kalıntı gerilmelerin tahribatsız mikro-manyetik bir yöntem olan manyetik Barkhausen gürültüsü (MBN) tekniği ile ölçülmesi hakkındadır. Ölçümler için, kontrollü bir bilyeli dövme uygulaması kullanılarak, farklı dövme şiddeti, bilye püskürtme açısı ve yüzey kapsama değerleri kullanılarak elde edilen numuneler hazırlanmıştır. Yapılan ölçümler, yüzey kalıntı gerilmeleri ve MBN sinyalleri arasında belirgin bir ilişki olduğunu göstermiştir. MBN yöntemi ile belirlenen kalıntı gerilim değerleri X-Ray ölçüm yöntemi ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shot peening is a cold-working process by which residual compressive stresses are being induced in the surface region to increase the fatigue strength and the resistance to stress-corrosion cracking. This study covers non-destructive measurement of surface residual stresses in the shot-peened steel components by a micro-magnetic technique, named as Magnetic Barkhausen Noise (MBN) method. For this purpose, various low alloy steel specimens were prepared by a controlled shot peening process with different intensity, impact angle and coverage values. The measurements showed that a clear relationship exists between residual stresses and the MBN signals. Residual stress values determined by MBN technique were also verified by X-ray diffraction measurements.