Development of analysis methods for cry1ac and sam-k gene lines in tomato using PCR and real-time PCR
Domatesteki cry1ac ve sam-k gen hatları için PZR ve eş-zamanlı PZR kullanılarak analiz metodlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 268470
  2. Yazar: SAHRA UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. G. CANDAN GÜRAKAN, DR. REMZİYE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Genetiği değiştirilmiş gıdalar dünyanın bir çok yerinde beslenme zincirinde yerini almıştır. Tüketilen gıdaların besin içeriği açısından şeffaflığını sağlamak için piyasadaki genetiği değiştirilmiş organizmaları (GDO) belirlemek ve onların izlenebilirliğini sağlamak gerekmektedir. Bu da, transgenik içeriğin saptanması, tanımlanması ve miktarının belirlenmesi için analitik yöntemlere ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu analitik metotlar GDOların etiketlenmesi ile ilgili olan düzenlemelerin de temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın başlıca amacı domateste olgunlaşması geciktirilmiş ve böcek direnci olan ürünlerin tanımlanması için metot oluşturmak ve uygulamaktır. Yapılan çalışmalarda mısır, soya ve pamuk için transgenik içeriği saptama yöntemlerinin geçerliliği kanıtlanmıştır. Buna karşın, domateste transgenik içeriği saptama amaçlı geliştirilen yöntemler resmi bir otorite tarafından onaylanmamıştır. Domates, Türkiyede en çok tüketilen gıda ürünleri arasındadır ve ayrıca genetik modifikasyonlar açısından da tartışmaya yol açan bir üründür, bu yüzden domatesteki genetik modifikasyonların araştırılması önemlidir. Bu çalışmada DNA üzerinden belirleme çalışması yapılmıştır ve polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) çalışma metodu olarak şeçilmiştir. GDO'dan elde edilmiş DNA'nın belirlenmesi için uygulanan analiz metotları; tür-spesifik, tarama, gen-spesifik, konstrakt-spesifik ve invers PZR yöntemlerini kapsamaktadır. Ayrıca, miktar belirleme metodu da eş-zamanlı PZR kullanılarak geliştirilmiştir. Tanımlama metodundaki prosedürün gelistirilmesi için referans örnekler kullanılmıştır ve bu metot kullanılarak analiz edilen örneklerin izin verilen transgenik ürünlerle benzerlik göstermesi beklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Genetically modified organisms are entering the human diet in all over the world. In order to have transparency in the foods that are being consumed, there is a need to trace the genetically modified organisms (GMOs) in the market and consequently this need brings the necessity of analytical methods that are capable of detecting, identifying and quantifying the transgenic events. These analytical methods also form the basis of the labeling regulations that are tried to be formed regarding GMOs. The main aim of this study is to develop and apply the detection methods for the two of the tomato events, delayed ripening and insect resistant. Currently the only validated detection methods are mainly for the corn, soybean, and cotton. There is no validated detection method for tomato. Tomato is one of the most consumed food products in Turkey and it is also among the controversial organisms in terms of genetic modifications and labeling, therefore the analysis of the genetic modifications in tomato is crucial. In this study, DNA-based detection is performed, with PCR being the chosen method of study. In order to detect the GMO-derived DNA, the method of analysis includes the following studies: species-specific, screening, gene-specific, construct-specific and inverse PCR. In addition, the quantification method is developed using the real-time PCR. In order to develop the procedure of identification method, the reference samples are used and the unknown varieties that are to be analyzed using this method are expected to have similarities with the authorized transgenic events.