Radial point interpolation method for plane elasticity problems
Düzlem elastisite problemleri için radyal nokta interpolasyon yöntemi
  1. Tez No: 268491
  2. Yazar: OKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUHA ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ağsız yöntemler son yıllardaki önemli gelişmelerin ardından katı mekaniğindekullanılan klasik sayısal yöntemlere güçlü alternatifler olmuşlardır. Radyal noktainterpolasyon yöntemi (RNİY) Galerkin formulasyonuna dayanan bir ağsızyöntemdir ve sınır koşullarının kolayca uygulanmasını sağlayan şekil fonksiyonlarıoluşturur. Bu tez RNİY'yi kullanarak düzlem elastisite problemlerini analiz eder.Düzlem elastisite problemlerinin çözümü için RNİY'yi kullanan bir bilgisayar kodugeliştirilmiştir. Seçilen problemler çözülmüş ve şekil parametrelerinin RNİY'nindoğruluğu üzerindeki etkileri interpolasyonda polinom terimleri eklenmiş veeklenmemiş halde çalışılmıştır. Düzlem elastisite problemleri için en uygun şekilparametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Meshfree methods have become strong alternatives to conventional numericalmethods used in solid mechanics after significant progress in recent years. Radialpoint interpolation method (RPIM) is a meshfree method based on Galerkinformulation and constructs shape functions which enable easy imposition ofessential boundary conditions. This thesis analyses plane elasticity problems usingRPIM. A computer code implementing RPIM for the solution of plane elasticityproblems is developed. Selected problems are solved and the effect of shapeparameters on the accuracy of RPIM with and without polynomial terms added inthe interpolation is studied. The optimal shape parameters are determined for planeelasticity problems.