Use of color in residential buildings: A case study on facades of apartment blocks in Ankara
Konut yapılarında renk kullanımı: Ankara?da apartman blokları cepheleri üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 268509
  2. Yazar: PELİN YURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. C. ABDİ GÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Renk, tasarım sürecinde, başlıca temsili eleman olmaya açık, önemli bir mimari elemandır. Bu çalışma yapıların anlam ve tasarım düzeyleri içinde, rengin sınırlarını anlamayı ve renk kullanımının dönüştürücü etkilerini tartışmayı amaçlamaktadır.Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde rengin tasarımı tamamlayıcı ve önemli bir unsuru olarak kullanım sınırları tartışılmaktadır. 20'nci Yüzyıl'da mimari renk anlayışının, güncel bir örnek inceleme için zemin oluşturmasından yararlanılmaktadır. İkinci bölümdeki örnek inceleme, renk tercihleri ve mimari anlam arasındaki süreklilik ve süreksizlikleri anlamak için Ankara'daki konut yapılarını başlıca alan olarak kullanır.Çalışmanın yöntemi farklı konum, ölçek, dil ve tipolojilere ait konut yapılarının cephelerinin beş farklı kategoride karşılaştırılmasına dayanmaktadır. İlk kategori bezemeli cephelerden oluşan ?Rengin Figürsel Kullanımı?dır. ?Rengin Elemansal Kullanımı? cephenin tektonik elemanları ve renk arasındaki süreklilik üzerine kurulmuş olan ikinci kategoridir. Üçüncü kategori, doğal malzeme tercihlerinin boya ile desteklenmiş renk temsiliyeti üzerine kurulmuş olan ?Malzeme Rengi ve Boya?dır. Dördüncü çerçeve olarak ?Rengin Tektonik Kullanımı? malzemenin doğasından gelen rengi belirtmektedir. Son kategori ise cephelerin tek renk ya da aynı rengin farklı açıklıklarda kullanıldığı ?Rengin Monokromatik Kullanımı?dır.
Özet (Çeviri)
Color is a significant architectural element, which is open to become a major representative element in the process of design. This study aims to understand the limits of using color as an architectural element and discuss the transformative effects of the use of color with respect to meaning and design levels of buildings.The study is composed of two main parts. In the first part limits of using color as a complementary and consequential part of design are discussed. The architectural understanding of color in the 20th century is utilized as the main ground for a contemporary case study. The case study in the second part uses residential buildings in Ankara as the main domain to understand the continuities and discontinuities between color preferences and architectural meaning.The method of the study is based on comparison of the facades of residential buildings of various contexts, scales, languages and typologies in five different categories. The first category is ?The Figural Use of Color? which is constituted by decorated facades. ?The Elemental Use of Color? is the second category based upon the continuity between tectonic elements of facade and color. The third is the ?Material Color and Painting,? which is based upon the color representations of the natural material preferences supported by additional painting. ?Tectonic Use of Color? as the fourth frame implies color brought by the nature of the material. The last category is ?Monochromatic Use of Color? in which the facades are colored in a single hue or different lightness of the same hue.