Tekirdağ ili süt sığırı işletmelerinin hayvan refahına uyumu
Accordance of dairy farms in Tekirdağ province to animal welfare
- Tez No: 268605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAHYA TUNCAY TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hayvan refahı açısından belirli standartlar getirmek ve işletmelerin bu standartlara uygunluğunu saptamak için değişik yöntemler geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu yöntemlerden bir kısmı sadece işletme koşullarının uygunluğunu incelerken, bir kısmı da hayvanların fizyolojik verilerini inceleyerek işletmelerin hayvan refahı açısından uygunluğu ile ilgili bir takım sonuçlara varmaya çalışmışlardır. Bu araştırmada Bartussek ve ark. (2000) tarafından geliştirilen ve işletme koşullarının belirli kriterler dahilinde puanlanmasına dayanan ANI 35L/2000 yöntemini temel alarak bir puanlama sistemi geliştirildi ve Tekirdağ ili içerisinde 105 işletmede uygulandı. Bu 105 işletme kendi içerisinde 4 farklı guruba ayrıldı . Elde edilen veriler her bir temel kriter ve bunlara ait alt kriterler gurupların içerisinde ve toplam işletmeler içerisinde ayrı ayrı ele alındı. Bu sonuçlar Bartussek'in belirlediği kriterlerle kıyaslandı ve incelenen işletmelerin hayvan refahı açısından uygunlukları belirlenmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Bring certain standards in terms of animal welfare and dairy farms to determine compliance with these standards developed different methods were studied. Some of these methods only examine the appropriateness of operating conditions , some also of these methods by studying the physiological data of an animal related to animal welfare in terms of compliance to a number of conclusions have worked. Bartussek and Ark. (2000) developed by and operating conditions based on specific criteria within the scoring to be based on ANI 35/2000 method developed a scoring system and it was performed in 105 dairy farms in province of Tekirdağ. These 105 dairy farms were divided into 4 different groups. The data for each of the basic criteria and their sub-criteria was discussed separately in these 4 groups and the total farms. These results were compared with Criterias of Bartussek has been done before and in terms of animal welfare in dairy cattle barns were studied to determine the suitability of.