Yazlık kanola (Brassica napus L.) çeşitlerinin verim ve bazı özellikleri üzerine çalışmalar
Studies on yield and some properties summer canola (Brassica napus L.) varieties
- Tez No: 268641
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma 2009 yılında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Araştırma ?tesadüf blokları? deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada beş yazlık kolza çeşidinin (Gladiatör, Heroes, Sary, Jura ve Licosmos) verim ve kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla denemede çiçeklenme gün sayısı, olgunlaşma gün sayısı, bitki boyu, ilk dal yüksekliği, dal sayısı, bitkideki harnup sayısı, tohum sayısı/harnup, Bin tane ağırlığı, tohum verimi, biyolojik verim, ham yağ oranı ve ham protein oranı gibi karakterler incelenmiştir.Elde edilen verilere göre; bitki boyu bakımından en yüksek değerler Gladiator (104.70 cm), Jura (95.75 cm) ve Licosmos (97.03 cm) çeşitlerden elde edilirken, en düşük bitki boyu değeri Sary (77.45 cm) çeşidinden elde edilmiştir. BTA en yüksek Sary çeşidinde (5.65 gr) iken, en düşük BTA Jura çeşidinde (4.88 gr) saptanmıştır. Tohum verimi bakımından en yüksek değer 160.195 kg/da ile Sary çeşidinde, en düşük değer 86.183 kg/da ile Licosmos çeşidinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at Applying Research Field, Faculty of Agriculture University of Namik Kemal in 2009. The research was conducted using a randomized complete block design with four replicates. The aim of this research was to determine of effects of five rapeseed cultivars (Gladiator, Heros, Sary, Jura and Licosmos) on seed yield and quality components. In the study flowering days number, maturity days number, plant height, first branch height, branch number, capsule number, the number of seeds per capsule, 1000 seed weight, seed yield, biological yield, raw oil content and protein content were investigated.According to the results of this research; Gladiator (104.70 cm), Jura (95.75 cm) and Licosmos (97.03 cm) have showed the tallest values for plant height, Sary has showed the smallest values 77.45 cm for plant height. Sary has showed the highest values 5.65 gr for 1000 seed weight, Jura has showed the lowest values 4.88 gr for 1000 seed weight. Sary has showed the hightest values 160.195 kg/da for yield, Licosmos has showed the lowest values 86.183 kg/da for yield.