Japon bıldırcınlarında yaş ve depolama süresinin koyu ak özellikleri ve kuluçka sonuçları üzerine etkileri
Effects of flock age and length of egg storage on albumen characteristics and hatchability in japanese quails
  1. Tez No: 268694
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) sürü yaşı ve depolama süresinin kuluçkalık yumurtalarda koyu ak özellikleri (ak yüksekliği, Haugh Birimi, İç Kalite Birimi, koyu ak pH'sı) ve kuluçka sonuçları (döllülük, embriyonik ölüm oranları, kuluçka randımanı ve çıkış gücü) üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sürü yaşı faktörünün beş farklı seviyesi (8, 12, 18, 25 ve 30. haftalar), depolama süresi faktörünün dört farklı seviyesinin (0, 1, 4 ve 7 gün süreli depolama) ve kuluçkada geçen süre faktörünün de beş farklı seviyesinin (0, 6, 24, 30 ve 48.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate effects of flock age and storage length on thick albumen characteristics (albumen height, Haugh Unit, Internal Quality Unit and albumen pH) and hatching results (fertility, embryonic mortalities, hatchability of total and fertile eggs) in Japanese quails (Coturnix coturnix japonica).