Kütahya Kent Ormanı ve Çamlıca Mesire Alanı'nın kuş faunası
Birds of Kütahya Urban Forest and Çamlıca Promenade Area
  1. Tez No: 268695
  2. Yazar: AYŞE GÜL SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBUBEKİR GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kütahya Kent Ormanı ve Çamlıca Mesire Alanı'nın kuş türlerini belirlemek amacıyla ele alınan bu çalışma 2009-2010 yıllarında yürütülmüştür. Kuş türlerinin tespiti için yapılan gözlemlerde transekt ve nokta gözlem metodu uygulanmıştır. Arazi çalışmaları 2009 yılının haziran ayında başlamıştır. Gözlemler genel olarak 6?7 günlük periyotlarla gerçekleştirilmiş, gözlemlenen türler teşhis kitaplarından faydalanarak teşhis edilmiş ve tespit edilen kuş türlerinin sayıları karnelere işlenmiştir. Araştırma alanında tespit edilen türlerin statüleri belirlenmiş, tüm yıl gözlemlenen türler ?yerli?, sadece yaz aylarında gözlemlenen türler ?yaz göçmeni?, sadece kış aylarında gözlemlenen türler ?kış göçmeni? olarak sınıflandırılmıştır.Çalışma sahalarında yapılan gözlemler sonucunda 8 takıma mensup 24 familyadan; 55 kuş türü tespit edilmiştir. Tespit edilen kuş türlerinden 41'i yerli (% 75), 10'u yaz göçmeni (% 18), 4'ü kış göçmenidir (% 7). Çamlıca Mesire Alanı'nda en çok gözlenen türler sırasıyla; Passer domesticus, Pica pica, Garrulus glandarius, Turdus merula ve Dendrocopus syriacus olmuştur. Kütahya Kent Ormanı'nda ise sırasıyla P. domesticus, P. pica, Columba livia, T. merula ve Hirundo rustica en çok gözlemlenen türlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine bird species of Kütahya Urban Forest and Çamlıca Promenade Area in 2009 and 2010. During the observations to determining bird species, transect and point observation were applied. Field studies started in June 2009. Bird census were conducted 6?7 intervals periodicaly. Observed species were identified by using guide books and counted numbers were noted to cards. Also, the statutes of identified species were determined as native, summer immigrant and winter immigrant.As results of observations, 55 species from 24 family belonging to 8 order were determined. 41 (% 75) of these species were native, 10 (% 18) of them were summer immigrant and 4 (% 7) species were winter immigrant. The most common species were Passer domesticus, Pica pica, Garrulus glandarius, Turdus merula and Dendrocopus syriacus. in Çamlıca Promenade Area and P. domesticus, P. pica, Columba livia, T. merula and Hirundo rustica in Kütahya Urban Forest.