Sosyal değişme sürecinde yapısal ve fonksiyonel açıdan göçmen ailelerin bürokratik örgütlerle ilişkileri
  1. Tez No: 26871
  2. Yazar: CAHİT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT NİRUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmamızı ve araştırma bulgularımızı yapısal-fonksiyonel kuramlar ve endüstri kavramı çerçevesinde ele alarak gerek ülkemizdeki, gerekse ömeklem grubuna dahil edilen ailelerin bünyevi yapılarındaki sosyal değişme sürecini izleyerek yaptık. Endüstrileşme ve onun bir tür göstergesi olan bürokratik örgütlenmeyi baz olarak ele aldık. Bunun için ise iki bölge; endüstrileşmenin teknik yoğunlaşmasının fazla olduğu birinci bölge Adana ve örgütlenmenin yoğunlaştığı Ankara illerini ikinci bölge olarak seçtik. Aynı zamanda bu bölgeler geleneksel ve modernleşme özelliklerinin de yoğunlaştığı bölgelerdi. Örnekleme (sampling) tekniğine uygun olarak önceden seçilmiş sorularımızı kapsayan anketi uyguladık. Verilerimizi eğitim ve ekonomi (gelir) bağımsız değişkenlerine göre değerlendirmeye aldık. Değerlendirmeye alınan veriler istatistiksel olarak araştırma bulgularını kapsayan bölümde tablolar halinde sunulmuştur. Veriler hipotezleri destekler yönde olmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Taking the industrialization and bureauctratic organization as an indicator, both over the country and on some family groups that are observed; we searched the social changing period of their essense and got some observation findings. In order to do this; we chose two regions: the first was Adana, where the technical density of industrialization is high. The second one was Ankara, where the density of organization is in a high level. These places have also densities in traditions and modernizations as well as sampling techniques. We applied an inguiry which includes the questions that we have choosen before we put to use our findings according to tuition and income independent variables. Findings that are put into use, are preseuded statistically in the part that includes observation findings. These findings are on the way to support hypothesis.