Fatih külliyesi: Kuruluşundan günümüze
- Tez No: 26872
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Ill ÖZET İstanbul'un Türkler tarafından fethinden sonra, bu büyük şehirde Osmanlı sultanlarının dinî, Hayri ve sosyal fonksiyonları bulunan çok sayıda mimari manzumeler tesis ve teşkil ettikleri bilinmektedir. Bunlardan sultanlar adına yaptırılmış olanların ilki, bizzat şehrin fatihi tarafından ve fethin hemen ardından inşa ettirilmiş bulunan Fatih külliyesidir. Ortada yer alan muazzam camii ve bu cami çevresinde mimari bir anlayışla tesis edilmiş olan medreseleri, darüşşifası, mektebi, imareti ve öteki mülhak birimleriyle Fatih külliyesi, kendisinden sonra İstanbul'da gerek sultanlar ve gerekse diğer ileri gelen saray mensupları ile devlet erkânı tarafından yaptırılan benzer eserlere örnek oluştur muştur. Fâtih külliyesi, mimari tarzı kadar, verdiği hizmetler bakımından da, daha sonra yaptırılan benzeri müesseselerin önderi durumundadır. Ancak, bizzat Fâtih külliyesinin, gerek mimari tarz ve gerekse sunduğu hizmetler açısından, İslâm dünyasında ve bilhassa Anadolu'da Selçuklular zamanında vücut bulan benzeri eserlerin tabii bir takipçisi ve gelişmişi olduğu görülmektedir. Bu bakımdan Fâtih külliyesi, türünün ilk örneği olarak değil, bu sahadaki belirli bir tekâmülün neticesi olarak doğmuştur. Kendisine mahsûs gelir kaynaklarıyla, yönetim şekliyle ve geniş hizmet kapasitesi sağlayan birimleriyle, bulunduğu semtin bir kültür ve ilim merkezi hâline gelmesini sağlayan Fâtih külliyesi, kuruluşundan XIX. yüzyılın ortalarına kadar, bütün birimleriyle bilfiil hizmet üretmeğe devam etmiştir. Uzun yıllar Osmanlı eğitim mekanizmasının zirvesini temsil eden, diğer eğitim kuruluşları tarafından örnek alınan Sahn-ı Semân medreseleri, bu külliye bünyesinde yer alıyordu. Ülkenin ilk teferruatlı, yan birimleri bulunan ve“kampus”niteliği taşıyan düzenli medreseleri olan Semâniye medreselerinden yetişen ilim adamları, burada ders veren âlimler, daha sonra kadılık, müftülük, kazaskerlik, şeyhülislâmlık, vs. gibi, fiilen devlet idaresinin bir cüzünü oluşturan mevkilereIV geçerek, bir tarafları topluma ve diğer taraftan devlete hizmet etmişler; yeni elemanların ve âlimlerin yetişmesine katkıda bulunmuşlardır. Keza, aynı şeyleri külliye bünyesinde yer alan darüşşifa için de söylemek mümkündür. XIX. yüzyılın ortalarına kadar faal bulunan darüşşifada pek çok tabip yetişmiş; pek çok hasta zamanın imkânları içerisinde tedavi olup şifa bulmuştur. Benzeri değerlendirmeleri, külliyenin kütüphanesi, mektebi, muvakkılhânesi, imareti, tâbhânesi ve kervansarayı gibi birimleri için de yapmak tabiidir. Ancak, bütün bunlara rağmen, kanaatimizce Fâtih külliyesi, bütün birimleriyle ve tam manasıyla topluma açık bir müessese olmaktan ziyâde, karşımıza bir“üniversite kampusu”kimliğinde çıkmakladır. Gelir kaynaklarından sağlanan meblağların, öncelikli olarak külliye için sarf edilmiş olması da bunu göstermektedir. Fakat, dolaylı da olsa, netice îtibâriyle, yürütülen faaliyetlerden ve sunulan hizmetlerden yine toplumun faydalandığını kabul etmek gerekir. Bu faydalanmanın, esâs olarak, ilmî, dinî, sıhhî, gıdâî ve eğitim gibi değişik sahalarda kendini gösterdiği açıktır. Binâenaleyh, sunulan hizmetlerin, bir bütün olarak değerlendirildiğinde, küçümsenmesi mümkün değildir. Verdiği hizmetlerle bir taraftan bir hayır eseri olarak faaliyet gösteren, diğer taraf tan devlete çok sayıda ve üst kademelerde istihdam edilecek nitelikte eleman yetiştiren Fâtih külliyesi, yüzyıllar içerisinde gitgide rutinleşen ve etkilerini kaybeden faaliyetleri neticesinde, bilhassa XIX. yüzyılın ikinci yarısından îtibâren önce dâruşşifâsını kaybetmiş; bilâhare ve peyderpey tâbhânesi hizmet dışı kalmış, muvakkıthânesi, kervansarayı, mektebi âtıl duruma düşmüş ve nihayet Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında (1924) medreselerini yitirmiştir. Eskisine nisbetle canlılığından çok şey kaybetmesine rağmen, kuruluşundan günümüze kadar fonksiyonunu muhafaza eden tek külliye birimi“cami”olmuştur. Cumhuriyet döneminde, özellikle medrese binalarının ve burada bulunan talebe odalarının aralıklarla“talebe yurtları”olarak kullanıldıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is well-known that after the Turks had conquered Istanbul Ottoman Sultans set up a lot of architectural building with religious, charitable and social functions in this big city. The first of such buildings built in the name of sultans was the Fâtih Külliye (Complex), built by the conqueror of the city shortly after its conquest. With its mosque situated in the centre and its colleges, hospital, school, public kit chen and other components established around the mosque, the Fatih Complex set an example for similar works built in Istanbul by his successors and high-ranking members of the ruling class. The Fâtih Complex took the lead regarding not only its architectural style but also the services it rendered. However, it appears that with regard to its architectural style and the scale of its services the Complex was a natural follower and/or a developed example of similar complexes built in the Islamic world and Anatolia especially during the Seljukid period. For that reason it was not the first example of its kind but it appea red as a result of a certain development in this area. Having made the quarter (semt) of the city where it was situated a cultural and scientific centre by means of its special revenue-sources, administrative style and units providing a wide range of services, the Fâtih Complex continued to provide services from its foundation up to the mid- 19th century. The Eight Court Colleges (Sahn-i Semân Medreses), which represented the peak of the Ottoman educational system for long years and were taken as examples by other educational institutions, were parts of this Complex. Scholars educated in the Eight Courts, the first campus-like Ottoman medreses, served the society and slate as teachers, magistrates (kadjs), military judges (kazas- kers) and chief müflis, and contributed towards the upbringing of new scholars and prospective officials.VI tî" Likewise it is possible to consider the hospital in the same fashion. In this medical instution, which kept its activity until the mid- 19th century, a great number of physi cians were trained, and a lot of patients were treated and recovered their health. Quite naturally this was done within the resources of the time. One can make similar assesments for such other units of the Complex as its library, school, muvakkit-hâne (the clock-room in charge'an astronomer), public kitchen, tâb- hâne (a guest house for guests and convalescent patients) and caravansarai. In our view, however, the Fâtih Complex was not so much an institution open to the society at large with all its units as it was a university campus. The fact that the amounts provided from its revenue-sources were spent for the Complex demonstrates this clearly. Yet, it must be acknowledged that, indirectly as it may have been, the society did benefit from its activities and services. It is obvious that these practical benefits showed themselves in such various areas as science, religion, health, nourishment and education. It is therefo re impossible to underestimate the services rendered by the Complex when they were considered as a whole. Having functioned as a charitable institution through its services and having sup plied for the state a great number of trained staff to be employed in various echelons of the bureacracy, the Fâtih Complex, as a result of its activities becoming graudally routi ne and ineffective, lost from the second half of the 19th century first its hospital; and then its tâb-hâne fell out of service; its muvakkit-hâne, caravansarai and school beca me inactive, and, lastly, it lost the colleges in the first years (1924 to be exact) of the Republician Period. Even though it too lost its original vitalitiy to a considerable extent, the only unit of the Complex preserving its main function from the foundation up to the present time has been its mosque. Besides, the medrese buildings and their student rooms have been used as student dormitories in the Republican Period.