Optimum design of double-layer grid systems: Comparison with current design practice using real-life industrial applications
Çift katmanlı uzay kafes sistemlerinin optimum tasarımı: Gerçek endüstriyel uygulamaları kullanarak mevcut tasarım çalışmaları ile karşılaştırma
- Tez No: 268792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN HASANÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Uzay kafes sistemler genellikle geniş açıklıklı çatıları kaplamakta kullanılan üç boyutlu mafsal bağlantılı yapılardır. Bu çalışmada uzay kafes sistemlerinin optimizasyonu için evrim stratejileri yöntemi kullanılmıştır. Evrim stratejileri metodu en iyi tasarımı bulmak için biyolojik evrimi ve doğal seleksiyon kavramını taklit eden evrimsel algoritmaların bir çeşitidir. Bu metotta çeşitli tasarımlardan bir başlangıç popülasyonu oluşturulur. Bu başlangıç popülasyonu daha sonra uzay kafes sistemlerinin optimizasyonu için bazı parametreleri yeniden düzenlenen rekombinasyon, mutasyon ve seçim operatörleri kullanılarak evrilmeye başlanır. Optimizasyon süreci belli bir jenerasyon sayısı oluşana kadar devam eder ve bu süreçte elde edilen en iyi tasarım optimum tasarım olarak kabul edilir.Önceden çelik çerçevelerin optimum tasarımı için geliştirilen ve bir tasarım ve optimizasyon yazılımı olan OFES, bu çalışmada uzay kafes sistemler için yeniden düzenlendi. Bu yazılım kullanılarak, eleman sayısı 792 ve 4412 arasında değişen, gerçek endüstriyel uygulamalardan alınan altı tasarım örneği denendi. Örneklerde tanımlanan yapısal sistemler Türk Standardı, TS648'de verilen tasarım kriterlerine gore minimum ağırlık için optimize edildi. Optimizasyon sistemin eleman kesitlerinin seçimi ve/veya yapı yüksekliğinin belirlenmesi ve/veya mesnet koşullarının değiştirilmesi baz alınarak uygulandı. Elde edilen sonuçlar, bu tip sistemlerin mevcut ulusal tasarım uygulamalarında sıklıkla kullanılan FrameCAD programıyla elde edilenlerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Double-layer grid systems are three-dimensional pin-jointed structures, which are generally used for covering roofs having large spans. In this study, evolution strategies method is used to optimize space trusses. Evolution strategies method is a type of evolutionary algorithms, which simulate biological evolution and natural selection phenomenon to find the best solution for an optimization problem. In this method, an initial population is formed by various solutions of design problem. Then this initial population starts to evolve by using recombination, mutation, and selection operators, which are adopted for optimization of space trusses by modifying some parameters. Optimization routine continues for a certain number of generations, and best design obtained in this process is accepted as optimum solution.OFES, a design and optimization software developed for optimum design of steel frames, is modified in this study to handle space truss systems. By using this software, six design examples taken from real-life industrial applications with element numbers changing between 792 and 4412 are studied. The structural systems defined in examples are optimized for minimum weight in accordance with design provisions imposed by Turkish Specification, TS648. The optimization is performed based on selecting member sizes and/or determining the elevation of the structure and/or setting the support conditions of the system. The results obtained are compared with those of FrameCAD, a software which is predominantly used for design of such systems in national current design practice.