Critical evaluation of the energy resources of Turkey with respect to the world prospects
Dünyadaki gelişmeler ışığında Türkiye'nin enerji kaynaklarının güncel bir değerlendirmesi
- Tez No: 268791
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünya enerji talebinin önemli bir bölümünü karşılayan petrol ve doğalgaz rezervleri az sayıda ülkede toplanmış durumdadır. Bu durum birçok ülke için ciddi bir arz güvenliği riski oluşturmaktadır. Öte yandan çoğunluğu fosil yakıt kullanımından kaynaklanan seragazı emisyonları dünyanın geleceğini tehdit eder boyutlara ulaşmış durumda. Artık ülkeler enerji geleceklerini planlarken hem arz güvenliğini hem de bu küresel çevre problemini göz önünde bulundurmak zorundalar. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için ekonomik büyüme de üçüncü bir parametre olarak bu enerji denklemine eklenmelidir. Bu çalışmada öncelikle Türkiye'nin fosil ve alternatif enerji kaynakları potansiyelleri ve rezervleri incelendi. İkinci bölümde iklim değişikliği sorununa karşı uluslararası girişimler ve Türkiye'nin konumu analiz edildi. Üçüncü bölümde ise ekonomik büyümenin enerji ve çevreyle ilişkisi tartışıldı. Son olarak arz güvenliği, iklim değişikliği ve ekonomik büyüme parametreleri göz önünede bulundurularak Türkiye için bir enerji analizi yapıldı. Çalışma gösteriyor ki bu üç parametre birbirleriyle sıkı bir şekilde ilişkili ve bu ilişki özellikle de fosil kaynaklar söz konusu olduğunda tartışmalı durumlara sebep verebiliyor. OECD ülkeleriyle karşılaştırıldığında enerjinin Türkiye'nin büyümesinde önemli bir yere sahip olduğu görülüyor. Buna dayanarak Türkiye bu tartışmalı durumlarda arz güvenliğine öncelik verebileceği gibi çevresel anlaşmalarda da kendi şartlarına uygun bir sorumluluk üstlenebilir. Türkiye için arz güvenliğini çok tehlikeye atmayacak ağaçlandırma, enerji tasarrufu ve verimliliği gibi emisyon azaltım metotlarından başlamak daha uygun olacaktır. Kömürün yakın gelecekte de önemini koruyacağının öngörülmesi karbon yakalama - depolama metotları ve temiz kömür teknolojilerinin önemini artırıyor. Uzun vadede ise özellikle elektrik üretiminde doğal gaz ve kömür bağımlılığından kurtulmak için devlet destekli bir yenilenebilir enerji atılımı ve iyi planlanmış bir nükleer gelişim en umut vadeden çözümler olarak görünüyor.
Özet (Çeviri)
Existing petroleum and natural gas reserves, which are the major supplies of primary energy demand of the world, are cumulated in a few countries. This causes a serious supply security problem for many countries. On the other side, greenhouse gas emissions caused by mainly fossil fuels are gradually increasing to a point which jeopardizes the future of the earth. By now, countries have to consider both their supply security and this global environmental problem while planning their energy future. For Turkey, a developing country, economic growth is to be added as a third parameter of the solution of this energy equation. In this study, firstly, Turkey's existing fossil and alternative energy resources potential is examined. In the second part, international acts against climate change problem and Turkey's position in this issue is analyzed. In the third part, the relation between economic growth, energy and environment is discussed. Finally, in consideration with supply security, climate change and economic growth, a brief analyze for Turkey is performed. Study shows that these three parameters are strongly interconnected, especially for fossil resources this leads to some conflictual situations. Comparing with OECD countries, energy is an important factor for economic growth in Turkey. Depending on this fact, Turkey can better give priority to supply security and take an environmental responsibility appropriate to its special condition. It is concluded that Turkey should start with the emission mitigation methods which do not threaten the supply security much, such as forestation, energy conservation and efficiency. Since coal is predicted to continue its popularity in the future, clean coal technologies and carbon capture-storage options gain more importance. For long term, state-sanctioned utilization of renewable resources and carefully planned nuclear development are found to be the most promising solutions for replacing coal and imported natural gas in power generation.