Axisymmetric finite cylinder with rigid ends and a circumferential edge crack
Çevresel kenar çatlağı içeren uçları rijit eksenel simetrik sonlu silindir
  1. Tez No: 268795
  2. Yazar: AYŞE RUŞEN DURUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RUŞEN GEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada dairesel kenar çatlağı içeren, uçları rijit eksenel simetrik sonlu silindir problemi incelenmektedir. İncelenen sonlu silindir iki rijit ucundan şiddetindeki düzgün yayılı çekme yüküne maruz kalmaktadır. Malzemenin izotrop ve doğrusal elastik olduğu kabul edilmektedir. Bu sonlu silindir problemi, z=±L düzlemlerinde disk şeklinde iki rijit enklüzyon ve z=0 düzleminde halka şeklinde bir iç çatlak içeren sonsuz silindir kullanılarak çözülmektedir. Sonsuz silindir probleminin genel ifadeleri, Navier denklemlerinin, Fourier ve Hankel dönüşümlerinin kullanılarak çözülmesiyle elde edilmektedir. Bu sonsuz silindir problemi rijit enklüzyonların yarıçaplarının silindir yarıçapına ulaşmasıyla oluşan rijit uçlar ve halka şeklindeki iç çatlağın dış kenarının silindir yüzeyine ulaşmasıyla oluşan kenar çatlağı içeren sonlu silindir problemine dönüştürülmektedir. Problem, üç tekil integral denklemine indirgenmekte, daha sonra Gauss-Lobatto ve Gauss-Jacobi integrasyon formülleri kullanılarak lineer cebrik denklemlere dönüştürülüp ve sayısal olarak çözülmektedir.
Özet (Çeviri)
An axisymmetric finite cylinder with rigid ends and a circumferential edge crack is considered in this study. The finite cylinder is under the action of uniformly distributed loads at two rigid ends. Material of the finite cylinder is assumed to be linearly elastic and isotropic. This finite cylinder problem is solved by considering an infinite cylinder containing an internal ring-shaped crack located at z=0 plane and two penny-shaped rigid inclusions located at z=±L planes. General expressions of the infinite cylinder problem are obtained by solving Navier equations with Fourier and Hankel transforms. This infinite cylinder problem is then converted to the target problem by letting the radius of the rigid inclusions approach the radius of the cylinder and letting the outer edge of the crack approach the surface of the cylinder. Consequently, these rigid inclusions form the rigid ends and internal crack form the circumferential edge crack resulting in the problem of a finite cylinder with rigid ends having an edge crack. The problem is reduced to a set of three singular integral equations. These singular integral equations are converted to a system of linear algebraic equations with the aid of Gauss-Lobatto and Gauss-Jacobi integration formulas and are solved numerically.