Optimum design of irregular 3-D steel frames using ant colony optimization and harmony search algorithms
Düzensiz üç boyutlu çelik çerçevelerin karınca kolonisi optimizayonu ve harmony arama yöntemleri ile optimum boyutlandırılması
  1. Tez No: 268794
  2. Yazar: İBRAHİM AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET POLAT SAKA, PROF. DR. TURGUT TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Düzensiz şekle sahip çelik uzay çerçeveler rüzgar veya depremden oluşan yatayyüklerin etkisinde kaldıklarında simetrik olmayan topolojilerinden dolayı burulmadönmesine maruz kalırlar. Bunun sonucunda oluşan burulma momentlerine üçboyutlu çerçevenin karşı koyması gerekir. Genel olarak bu tür çerçevelerinelemanları I şeklinde, açık ve ince cidarlı kesitlerden yapılır. Basit kiriş teorisiburulma momentine maruz ince cidarlı kesitlerin davranışını elemanlarınkesitlerinde çarpılmadan dolayı oluşan büyük şekil değiştirmeleri nedeniylebelirlemeye yeterli değildir. Bundan dolayı ince cidarlı kesitlerden oluşan çelikuzay çerçevelerin boyutlandırılmasında çarpılmanın göz önüne alınması gerekir.Bu çalışmada çelik uzay çerçevelerin optimum boyutlandırılması problemi LRFDAISC(Yük ve Direnç Faktörü Tasarımı - Amerikan Çelik KonstrüksiyonEnstitüsü) kurallarına göre çarpılma etkisi göz önüne alınarak formüle edilmiştir.Optimum boyutlandırma probleminin çözümü de stokastik arama yöntemlerininyeni iki metodu olan karınca kolonisi ve harmoni arama teknikleri ile eldeedilmiştir. Çarpılmanın optimum boyutlandırmadaki etkisini göstermek için geliştirilen algoritmaile uzay çerçeve sistemleri boyutlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Steel space frames having irregular shapes when subjected to lateral loads causedby wind or earthquakes undergo twisting as a result of their unsymmetricaltopology. As a result, torsional moment comes out which is required to be resistedby the three dimensional frame system. The members of such frame are generallymade out of steel I sections which are thin walled open sections. The simple beamtheory is not adequate to predict behavior of such thin-walled sections undertorsional moments due to the fact that the large warping deformations occur in thecross section of the member. Therefore, it is necessary to consider the effect ofwarping in the design of the steel space frames having members of thin walledsteel sections is significant. In this study the optimum design problem of steelspace frames is formulated according to the provisions of LRFD-AISC (Load andResistance factor design of American Institute of Steel Construction) in which theeffect of warping is also taken into account. Ant colony optimization and harmonysearch techniques two of the recent methods in stochastic search techniques areused to obtain the solution of the design problem. Number of space frame examplesis designed by the algorithms developed in order to demonstrate theeffect of warping in the optimum design.