Üç farklı düzeyde kodlanan kelimelerin kısa ve uzun süre sonra hatırlanmasında yaşa bağlı değişiklikler
  1. Tez No: 26880
  2. Yazar: AYŞEN YILMAZ(GÜRE)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; fiziksel, işitsel ve anlamsal olarak kodlanan kelimelerin kısa ve uzun süre sonra hatırlanmasında yaşa bağlı farklılıkların olup olmadığını incelemektir. Araştırmada yaşları 7-8 (Orta yaş: 7 yaş 5 ay), 11-14 (12 yaş 6 ay), 18-24 (20 yaş 4 ay) ve 61-72 yaş (65 yaş 10 ay) arasında olan toplam 120 denek kullanılmıştır. Deneklerin yansı kadın, yansı erkek olmak üzere her yaş grubunda 30 denek yer almaktadır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek üzere yapılan analizde 4x3x2 faktörlü, son iki faktörde tekrar ölçümlü deney düzeni kullanılmıştır. Bulgular, yaşa bağlı olarak, hatırlanan ortalama kelime sayılan arasında manidar farklılıklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca fiziksel, işitsel ve anlamsal olarak kodlanan kelimelerin ortalama hatırlama puanlan arasında manidar farklılıklar bulunduğu gibi. kısa ve uzun süre sonra hatırlanan ortalama kelime sayılan arasında da manidar farklılıklar olduğu görülmüştür. Anılan bulgulara ek olarak dört farklı yaş grubunda en yüksek basan, anlamsal kodlama düzeyinde elde edilirken; işitsel kodlama düzeyinde bu basan orta; fiziksel kodlama düzeyinde ise düşük seviyede kalmıştır. Anlamsal kodlama düzeyinde ergenler (11-14) ve genç yetişkinler (18-24) tarafından hatırlanan ortalama kelime sayısının çocuklar (7- 8) ve yaşlılardan (61-72) daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca her yaş grubunda kısa süre sonra hatırlama başarısı uzun süre sonra hatırlama başarısından daha yüksek bulunmuştur. Hem kısa hem de uzun süre sonra hatırlamada ise ergenler ve genç yetişkinlerin, çocuklar ve yaşlılardan daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Benzer şekilde, işitsel ve anlamsal kodlama düzeyinde de kısa süre sonra hatırlamada elde edilen basan, uzun süre sonra hatırlamadakine oranla daha yüksektir. Kısa ve uzun süre sonra hatırlamada enIll yüksek basan, anlamsal kodlama düzeyinde görülürken; işitsel kodlamada orta, fiziksel kodlamada ise en düşük düzeyde bulunmuştur. Hatırlanan ortalama kelime sayılan açısından yaş, kodlama düzeyi ve hatırlama süresi değişkenlerinin ortak etkisi manidar değildir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of the present study was to investigate whether there were age differences in physical, phonemic, and semantic processing of words, in terms of short-term and long-term retention. A total of 120 subjects, whose ages changing between 7-8 (mean: 7 years 5 months). 11-14 (mean: 12 years 6 months), 18-24 (mean: 20 years 4 months), and 61-72 (mean: 65 years 10 months), participated in this study. Each age groups consisted of 30 subjects (15 male and 15 female). A 4 (Age) X 3 (Encoding Level) X 2 (Retention Interval) Mixed -Factor Experimental Design With Repeated Measures was used for this research. Findings indicated that there were significant age differences between mean number of words recalled. Moreover, there were significant differences observed between mean recall of physical, phonemic, and semantic processing of words, and also between mean recall of short-term and long-term retention of words. In addition, success was found very high in semantic level, moderate in phonemic level, and very low in physical level of processing in each group of age. It was observed that mean recall of words of adolescents (11-14) and young adults (18- 24) was significantly higher than of children (7-8) and old ages (61-72) in semantic processing. Furthermore, success in short-term retention was found better than success in long-term retention in each group of age. It was also observed that success in the adolescent and the young adult groups was higher than in the children and the old age groups both in short-term and long-term retention. Likewise, success in short-term retention, as compared with success in long-term retention, was found higher in phonemic and semantic levels of processing than physical level of processing. In short-term and long-termretention, it was found that success was high in semantic level of processing, moderate in phonemic level of processing, and very low in physical level of processing. On the other hand, the interaction between the variables of age, levels of processing, and retention interval was not significant in terms of mean recall of words.