İran Urumiye şehri-Gölman hane köyünün kültürel ve sosyal yapısı ile gelenekleri
  1. Tez No: 26881
  2. Yazar: HÜSEYİN FEKRAZAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET İran-Urumiye şehri Gölmanhane köyünün sosyo -kültürel yapısı ile gelenekleri üzerine hazırladığım bu Yüksek Lisans tez çalışmamda, değişik özelliklere sahip bir İran- Azerbaycan köyü üzerinde durdum. Gölmanhane Köyü halkının Azeri olması, köyde Kürt ailelerin de yaşaması, resmi dil Farsça'nın yanısıra Azerice ve kürtçe'nin konuşulması, konuya ayrı ayrı boyut ve bakış açısı getirmiştir. Gölmanhane halkının, Müslüman ve Azerilerin Şiî, azınlıktaki Kürt ailelerin de Sünni olmaları, köy toplumu yaşantısındaki önemli gerçekleri sergilemektedir. Ayrıca, köyün, İran'da büyük bir göl olan Urumiye Gölü kenarında kurulmuş olması, Urumiye-Tebriz arasındaki kısa mesafeyi hem gölden, hem de göl üzerindeki sun' i karayolu vasıtasıyla aşması hatta bu karayolu üzerinden ayrıca demiryolunun da yeni projelerle aşılmak istenmesi, bu köyün üzerinde yaptığımız araştırmaya ayrı birer değer kazandırmaktadır. Çalışmamın ilk bölümünde, konunun önemi, problem ile alt problemler, metodoloji, bilgi toplama araçları, hipotezler, tanımlar, tartışma konuları üzerinde11 durulmuştur. ikinci bölüm; İran, Azerbaycan, Urumiye Şehri ve Gölmanhane Köyü 'nün coğrafi -tarih i durumları ile ilgilidir. üçüncü bölüm, Gölmanhane Köyü 'nün sosyokültürel yapısını içermekte, doğumdan ölüme kadar köy halkının sosyal yaşamını ele almaktadır. Tezimin esasını oluşturan bu bölümde, fert, aile ve toplumun ad konmasından evlenmesine, konuştuğu dilinden, gelir durumuna, dini ve mili bayramları ile eğlencesinden, ölüm ve matemlerine, sofra kültüründen, inanç yapısına örf ve adetlerine varıncaya kadar hemen her özelliği değerlendirilmiştir. Köyde, yüziki aile üzerinde uygulanan anket soruları da, istatistiki bilgilerle gözler önüne serilmiştir. Teze yapılan eklerdeki köy ve bölge kültürü ile ilgili harita, resim ve fotoğrafların, çalışmamın değerini bir kat daha arttırdığına inanıyorum. Bu tez çalışmamın, Sosyoloji dünyasına katkıda bulunacağını umuyorum.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this MA thesis I have studied an Iranian Azer baijani village, Gölmanhane in Urumiye, Iran, which has various features in its socio-cul tural structure as well as in its customs. The population of the Gölmanhane village consists of Azerbaijanis and Kurdish families,; moreover, despite Per- sion is the official language Azerbaijani and Kurdish are spoken in the village. These facts bring along various aspects and point of views to the subject. Another important factor in the village's social life is religion. Although they are all Musi ems, Azerbaijanis are Shi' i and the Kurdish families which are in the minoritu are Sunn i. Moreover, the village is situated besides the Urumiye lake, one of the biggest in Iran, the short distance between Urumiye and Tebriz can be covered both through the lake and by the highway constructed on the lake, and there is the desire of building railways by the highway in the new projects. These all add various values to the research we have made on the village. In the first part of my work I have dwelled on theimportance of the subject, the problem and sub-problems, methodology, information collecting devires, hypothesis, definitions and discussion topies. The second part is about Iran's, Azerbaijan's the Urumiye city's and the Gölmanhane village's geographical and historical situation. The third part consists of the socio-cul tural structure of the Gölmanhane village and handles the villager's social life as from birth till dealth. This section is the essential part of my thesis and it eva luates almost all of the features starting from the naming of the individuals, families, marriage, spoken languages, incomes, religious and official feasts, entertainments, death and rituals, eating habits, beliefs to customs and traditions. The questionnaire which was applied to hundred and two families in the village has been demonstrated by making use of statistical data. I bel ive that the maps,.drawings and pictures related to theculture of the village and region in the addendum adds to the value of my work. I hope that this thesis will be useful in further studies,in sociology.