Multi-objective route selection
Çok amaçlı rota seçimi
- Tez No: 268808
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, birden çok amaç gözetilerek, İnsansız Hava Araçları (İHA)'nın rotasının belirlenmesi incelenmiştir. Bu problemin genel bir durumu olan İHA'nın birden çok hedefe uğrayıp başlangıç noktasına döndüğü durum ele alınmıştır. Bu durum için iki farklı kombinatoryal problem incelenmelidir. İlki, İHA'nın hedefler arasındaki gidiş yolunun bulunmasıdır. Bu kısım çok amaçlı en kısa yolu bulma problemi olarak incelenebilir. Bunun yanı sıra, hedeflere hangi sırayla gidileceğine de karar verilmelidir. Bu kısım da çok amaçlı gezgin satıcı problemidir. Genel problem bu iki kombinatoryal problemin birleşimidir.İHA için rota seçimi, genelde askeri alanda birkaç araştırmacı tarafından çalışılmıştır. Araştırmacılar, toplam katedilen mesafenin ve toplam radara yakalanma olasılığının minimizasyonu olan iki amacın doğrusal kombinasyonunu incelemişlerdir. Bu birleştirilmiş amacın minimizasyonu için sezgisel yöntemler önermişlerdir.Biz bu çalışmada amaçları ayrı bir şekilde inceledik. Etkin turları bulmak için bir evrimsel algoritma geliştirdik. Bunun yanı sıra, karar vericinin en çok tercih ettiği çözümleri bulmak için bir etkileşimli algoritma geliştirdik. İki çözüm yaklaşımını da hem küçük hem büyük boyutlu problemlerde test ettik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we address the route selection problem for Unmanned Air Vehicles (UAV) under multiple objectives. We consider a general case for this problem where the UAV has to visit several targets and return to the base. For this case, there are multiple combinatorial problems to be considered. First, the paths to be followed between any pairs of targets should be determined. This part can be considered as a multi-objective shortest path problem. Additionally, we need to determine the order of the targets to be visited. This in turn, is a multi-objective traveling salesperson problem. The overall problem is a combination of these two combinatorial problems.The route selection for UAVs has been studied by several researchers, mainly in the military context. They considered a linear combination of the two objectives; minimizing distance traveled and minimizing radar detection threat; and proposed heuristics for the minimization of the composite single objective problem. We treat these two objectives separately. We develop an evolutionary algorithm to determine the efficient tours. We also consider an exact interactive approach to identify the best paths and tours of a decision maker. We tested the two solution approaches on both small-sized and large-sized problem instances.