Entanglement in the relativistic quantum mechanics
Göreli kuantum mekaniğinde dolanıklık
  1. Tez No: 268809
  2. Yazar: ENDERALP YAKABOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İPEKOĞLU, PROF. DR. NAMIK KEMAL PAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde tamamıyla göreli rejimde dolanıklık problemi üzerinde çalışılmıştır. Tez teorik altyapı için gereki olan göreli kuantum mekaniğinin kısa bir özeti ile başlamaktadır. Lorentz dönüşümlerinin dolanık durumlardaki etkisini tanımlayabilmek için Poincaré grubunun sonsuz boyutlu Hilbert uzayında üniter indirgenemez gösterimlerinin inşa edilmesi gerekmektedir. Özel görelilik ile kuantum mekaniğini birleştiren bu çerçevede Poincaré grubunun temsillerinin bulunması problemi“küçük grup”düzeyine indirgenir. Bu grup kütleli parçacıklarda Wigner dönmesine sebep olur. Bu dönme spin polarizasyon yönlerini etkilediği için büyük bir öneme sahiptir. Daha sonra da, bu tezde göreli spin operatörü için fiziksel gerekliliklerin ne olduğu çalışılmıştır. Tez dolanıklık ve Bell tipi eşitsizlikleri tanımlayarak devam etmektedir. İlki 1935'te A. Einstein, B. Podolsky ve N. Rosen (EPR) tarafından kaleme alınan ve diğeri 1964'te J.S. Bell tarafından yazılan iki tarihsel makaleye de özel bir önem verilmiştir. Tezin temel bölümü ise, Bell durumlarının Lorentz döneşümlerine ve bu dönüşen durumlar için Bell eşitsizliklerine ayrılmıştır. Bu tezde dolanıklığın Lorentz dönüşümleri altında değişmediği gösterilmiştir. Yani, hiç bir eylemsiz gözlemci bir dolanık durumu ayrılabilir bir durum olarak göremez. Fakat, dönüştürülen durumların Bell eşitsizliğini ihlal etmesi hem gözlemcinin hızına hem de parçacıkların hızına bağlıdır. Wigner dönmesi artan hızla beraber spin polarizasyonunu etkilediği için, başlangıçtaki Bell operatörleri Wigner açısına bağlı dolanık durumlar için Bell eşitsizliğini sağlayabilirler. Wigner açısı dikkate alınarak seçilen Bell operatörleri ile, dönüştürülen durumlar için Bell tipi eşitsizliklerin her zaman ihlal edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, entanglement under fully relativistic settings are discussed. The thesis starts with a brief review of the relativistic quantum mechanics. In order to describe the effects of Lorentz transformations on the entangled states, quantum mechanics and special relativity are merged by construction of the unitary irreducible representations of Poincaré group on the infinite dimensional Hilbert space of state vectors. In this framework, the issue of finding the unitary irreducible representations of Poincaré group is reduced to that of the little group. Wigner rotation for the massive particles plays a crucial role due to its effect on the spin polarization directions. Furthermore, the physical requirements for constructing the correct relativistic spin operator is also studied. Then, the entanglement and Bell type inequalities are reviewed. The special attention has been devoted to two historical papers, by EPR in 1935 and by J.S. Bell in 1964. The main part of the thesis is based on the Lorentz transformation of the Bell states and the Bell inequalities on these transformed states. It is shown that entanglement is a Lorentz invariant quantity. That is, no inertial observer can see the entangled state as a separable one. However, it was shown that the Bell inequality may be satisfied for the Wigner angle dependent transformed entangled states. Since the Wigner rotation changes the spin polarization direction with the increased velocity, initial dichotomous operators can satisfy the Bell inequality for those states. By choosing the dichotomous operators taking into consideration the Wigner angle, it is always possible to show that Bell type inequalities can be violated for the transformed entangled states.