Modeling of software as a service architectures and investigation on their design alternatives
Servis olarak yazılım mimarilerin modellenmesi ve tasarım alternatiflerinin incelenmesi
  1. Tez No: 268831
  2. Yazar: KARAHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ H. DOĞRU, YRD. DOÇ. DR. BEDİR TEKİNERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Genellikle, Servis olarak Yazılım (SoY ? SaaS) için referans mimari oluşturulsa da, belirli türdeki uygulamalar için aynı referans mimariden bir çok tasarım alternatifi türetilebilir. Farklı türdeki kurumsal uygulamaların işlevsel ve işlevsel olmayan gereksinimlerini karşılamak için olası tasarımları modellemek, uygulanabilir alternatifleri ortaya çıkarmak açısından önemlidir. Bu tezde, SaaS uygulama mimarisini tasarlamak için sistematik bir yaklaşım öneriyor ve gerekli araç desteğini sağlıyoruz. Bu yaklaşım, SaaS referans mimarisini, ana özellik modelini ve bir referans tasarım kararı kümesini tanımlar. İş gereksinimleri taban alınarak, ana özellik modelinden, uygulama özellik modeli türetilir. Seçilen özellikler tasarım kararlarıyla ilişkilidir ve böylece SaaS uygulama mimari tasarımı ortaya çıkarılmış olunur. Birden çok uygulama mimarisi geliştirerek, alternatifler arasından en uygun olanını seçilebilir ve bu mimariler arasında nitelik bazında muhakeme yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In general, a common reference architecture can be derived for Software as a Service (SaaS) architecture. However, while designing particular applications one may derive various different application design alternatives from the same reference SaaS architecture specification. To meet the required functional and nonfunctional requirements of different enterprise applications it is important to model the possible design so that a feasible alternative can be defined. In this thesis, we propose a systematic approach and the corresponding tool support for guiding the design of the SaaS application architecture. The approach defines a SaaS reference architecture, a family feature model and a set of reference design rules. Based on the business requirements an application feature model is defined using the family feature model. Selected features are related to design decisions and a SaaS application architecture design is derived. By defining multiple application architectures based on different application feature models we can even compare multiple alternatives and based on this select the most feasible alternative.