Ontology population using human computation
İnsanla berim kullanarak ontoloji türetme
- Tez No: 268844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA NUR ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Geçtiğimiz yıllarda, birçok araştırmacı ontoloji türetmeyle ilgili yeni yöntemler geliştirmişlerdir. Ancak, bu metotlar, insanlar ile çıkarılmış ontolojiler arasındaki anlambilimsel farkın üstesinden gelememişlerdir. Words-Around şu ana kadar bilinen herhangi verimli bir algoritmanın çözemediği ontoloji türetme problemine veri sağlamaya yönelik muazzam internet nüfusunu yönlendirmek amacıyla kullanıcı dostu bir ortam oluşturmaktadır. Uygulamanın temel veri yapısı insanların doğal olarak birbirine bağladığı kelimeler listesidir. Uygulama, bu listeyi sürüklemenin ve oynamanın zevkli olduğu bir kelime bulutu içerisinde gösterir. Kullanıcılar uygulamanın veritabanından çekilen bir kelimeyi görünce akıllarına gelen başka bir kelimeyi girmeye yönlendirilir ya da belli bir kelimeyle başkalarının ilişkilendirdiği diğer kelimeleri görmek için arama yapabilirler. Siteye giriş yaptıktan sonra, kendi işlem geçmişlerini ve hangi kelimeleri ilk ilişkilendirdiklerini görebilir, ya da kelimeleri imlası yanlış veyahut anlamsız olarak işaretleyebilir ve böylece listenin yapısının alakalı ve doğru kalmasına yardımcı olabilirler. Bu uygulamanın sonuçları kullanıcıların oynamaktan hoşlandığı görsel unsurlar içeren ilginç uygulamaların aynı zamanda bilgi toplamak için de kullanılabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, many researchers have developed new techniques on ontology population. However, these methods cannot overcome the semantic gap between humans and the extracted ontologies. Words Around forms a user friendly environment that channels the vast Internet population to provide data towards solving ontology population problem that no known efficient computer algorithms can yet solve. This application s fundamental data structure is a list of words that people naturally link to each other. It displays these lists as a word cloud that is fun to drag around and play with. Users are prompted to enter whatever word comes to their mind upon seeing a word that is suggested from the application s database; or they can search for one word in particular to see what associations other users have made to it. Once logged in, users can view their activity history, which words they were the first to associate, and mark particular words as misspellings or as junk, to help keep the list s structure to be relevant and accurate. The results of this implementation indicate the fact that an interesting application that enables users just to play with its visual elements can also be useful to gather information.