The effects of platinum particle size to the efficiency of a dye sensitized solar cell (DSSC)
Platin parçacık boyutunun duyarlılaştırılmış boya güneş paneli (dbgp) verimliliğine etkisi
  1. Tez No: 268843
  2. Yazar: HASAN BERK GİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER, PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, platin parçacık boyutlarının Duyarlılaştırılmış Boya Güneş Pili (DBGP) verimliliği üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Anodun hazırlanması için, TiO2, SnO2:F kaplamalı geçirgen iletken oksit (GİO) üzerine tav edildi ve sonrasında cis-bis (isothiocyanato)bis(2,2'-bipyridyl-4,4'-dicarboxylato) - ruthenium (II) boya, tav edilmiş olan TiO2 üzerine adsorblandı. Platinin alkol bazlı bir karışımının (plasitol) GİO üzerine ısıl parçalanma yolu kullanılarak kaplanması ile DBGP'nin katodu hazırlandı. Potasyum iyodür ve iyotun, etilen glikol içinde çözülmesi ile elektrolit çözelti hazırlandı.Dört değişik katot yüzey, Plasitol'ün GİO yüzeyine fırça ile uygulanması ve ısıl parçalanma için 400 oC sıcaklıkta 5 dakika tutulması ile hazırlandı. Tav edilme koşullarının değiştirilmesi ile katod yüzey morfolojisi değiştirildi. Akım-voltaj ölçümleri verimlilik hesaplamaları için gerçekleştirildi. Bu yüzeylerin birisi kullanılarak DBGP verimi 2.36% olarak ölçüldü. Diğer üç camın her biri, 450 oC, 500 oC e 550 oC 30 dakika tavlanarak farklı yüzey mofolojileri elde edildi. En yüksek verim 550 oC sıcaklıkta tav edilmiş katot ile 2.89% olarak elde edildi.SnO2:F kaplı cam alttaş'ın SEM resimleri, tavlanma sıcaklığı ile yüzey ortalama parçacık boyutunun azaldığını gösterildi. Tavlanma sıcaklığının artması ile Pt parçacıklarının gözenekli ağyapılar oluşturdukları EDX haritalandırması ile gözlemlendi.Bu çalışmada, yüksek tavlama sıcaklığı ile hazırlanan katotların DBGP verimliliğini yükselttiği gösterilmiştir. Bu sonuç, platinin daha verimli kullanıldığı DBGP üretimi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to modify the platinum particle size to observe the effects on the efficiency of a Dye Sensitized Solar Cell (DSCC). DSSC was prepared as follows: On the anode side, TiO2 was annealed on the transparent conducting oxide (TCO) which is SnO2:F coated and a cis-bis (isothiocyanato) bis (2,2'-bipyridyl-4,4'-dicarboxylato)?ruthenium(II) dye was adsorbed on the TiO2. On the cathode side, platinum was coated on TCO from an alcohol based solution of platinum (plasitol) by thermal decomposition method. Potassium iodide and iodine were dissolved in ethylene glycol to prepare the electrolyte.Four cathode surfaces were prepared by thermal decomposition method at 400 oC and 5 min. Cathode surface morphology was changed by changing the annealing conditions. Current-voltage measurements were performed for determining the cell efficiency. One cathode glass was used as such giving a cell efficiency of 2.36%. Three glasses were further thermally treated at 450 oC, 500 oC and 550 oC for 30 min. highest efficiency was measured with the counter electrode annealed at 550 oC for 30 min as 2.89%.SEM micrographs of the substrate which was SnO2:F coated TCO revealed a decrease in average surface particle size with an increase in annealing temperature. EDX mappings showed that as the annealing temperature increased, Pt particles segregated together to form porous patches.In this study, it was demonstrated that as the annealing temperature of cathode increased, DSSC efficiency increased. These results can be used to design cheaper DSSCs with higher efficiencies.