Decision making system algorithm on menopause data set
Menopoz verileri hakkında karar verebilen bir sistemin geliştirilmesi algoritması
  1. Tez No: 268972
  2. Yazar: HİKMET ÖZGE BACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada çok merkezli kümeleme yöntemi ve bu yöntemin sonucunda menopoz verileri hakkında karar verebilen bir sistemin geliştirilmesinden bahsedilmiştir. Bu yöntem iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, yüksek sayıda küme sayısı seçilerek veri setine bulanık C-ortalamalar (FCM) kümeleme yöntemi uygulanmaktadır. FCM'nin sonucunda küme merkezleri ve her verinin aitlik fonksiyon değeri hesaplanmaktadır. İkinci bölümde ise, ilk bölümde elde edilen küme merkezleri, kullanıcı tarafından belirlenen en son küme adedine erişinceye kadar küme birleştirme işlemi uygulanır. Bu birleştirme işlemleri, kümeler arasındaki ?benzerlik ölçütü?'ne dayanmaktadır. Birleştirme işlemleri sırasında küme merkezlerinde bir değişiklik olmazken, birleşen kümelere ait veriler yeni bir küme altında birleşirler. Böylece bu yöntemin sonucunda, birden fazla merkeze sahip kümeler elde edilmektedir.Bu çalışmanın son kısmında ? çok merkezli öbekleme algoritması da dahil olmak üzere öbekleme algoritmalarının bir uygulaması olarak ? menapoz tedavisinden elde editen özel bir veri kümesi üzerinden bir karar verici sistem tasarlanmıştır. Kararlar bu tezin daha önceki bölümlerinde anlatılan algoritmaların elde ettiği öbeklemeler kullanılarak elde edilmektedir. Karar verici / karar vermeye yardımcı olan bu sistemin bir doğrulaması ise başında Prof. Dr. Sinan Beksaç'ın bulunduğu Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum anabilim dalından bir uzman grubu tarafından yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple-centered clustering method and decision making system algorithm on menopause data set depending on multiple-centered clustering are described in this study. This method consists of two stages. At the first stage, fuzzy C-means (FCM) clustering algorithm is applied on the data set under consideration with a high number of cluster centers. As the output of FCM, cluster centers and membership function values for each data member is calculated. At the second stage, original cluster centers obtained in the first stage are merged till the new numbers of clusters are reached. Merging process relies upon a ?similarity measure? between clusters defined in the thesis. During the merging process, the cluster center coordinates do not change but the data members in these clusters are merged in a new cluster. As the output of this method, therefore, one obtains clusters which include many cluster centers.In the final part of this study, an application of the clustering algorithms ? including the multiple centered clustering method ? a decision making system is constructed using a special data on menopause treatment. The decisions are based on the clusterings created by the algorithms already discussed in theprevious chapters of the thesis. A verification of the decision making system / decision aid system is done by a team of experts from the Department of Department of Obstetrics and Gynecology of Hacettepe University under the guidance of Prof. Sinan Beksaç.