Production of urban form as the reproduction of property relations morphogenesis of Yenişehir-Ankara
Kentsel biçimin üretimi ve mülkiyet ilişkilerinin yeniden üretimi Yenişehir-Ankara'nın biçimsel oluşumu
  1. Tez No: 268971
  2. Yazar: YENER BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu tezin amacı kentsel biçimin üretiminde mülkiyet ilişkilerinin rolünü açıklamaktır. Kentsel biçimin yalnızca bir fiziksel yapı olarak değil, aynı zamanda mülkiyet ilişkilerinin somut ve görece sabitlenmiş oluşumları olarak üretildiği kabulüne dayanmaktadır. Bu açıdan kentsel biçim, mekanın ilişkisel kavramlaştırmasıyla ele alınmalıdır.Çalışma, mülkiyet ilişkilerinin kentsel mekanın biçimlenişindeki temel belirleyici olduğu ve özel mülkiyetin kesintisiz bir parçalanma süreci yoluyla kentsel biçimlenmenin çelişki ve dinamiklerinin kaynağını oluşturduğu önermesinden yola çıkar. Bu nedenle, mülkiyet hakları şehir plancılarının kentin biçimi denetlerken yüzleşmek zorunda oldukları temel öğedir. Dolayısıyla, bu çalışma kentsel morfolojinin kategorilerini kentsel biçimlenme sürecinin yapısal bir çözümlemesiyle bütünleştiren kapsamlı bir çerçeve sunar. Kapitalist kentin temel birimi olan ?parselin bir meta olarak üretilişini? kentsel biçimlenme sürecinin çekirdeği olarak ele alır ve irdeler.Bu çerçevede, Yenişehir-Ankara'nın ?biçimsel oluşumu?, tarihsel dönüşümünün mülkiyet ilişkileri bağlamı içinde anlaşılabilmesi amacı doğrultusunda çözümlenmiş ve Yenişehir'in morfolojik katmanları kentsel planlama ve mülkiyet ilişkileri arasındaki çelişkili ilişkinin bir ürünü olarak betimlenmiştir. Çözümleme sonucunda Yenişehir'in biçimsel oluşumunun meta üretiminin kentsel mekanın biçimlenme sürecinde aşamalı olarak hakimiyet kurması ile ayrışan üç farklı biçimlenme katmanını içerdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to explain the role of property relations in the production of urban form. It is assumed that urban form is produced not only as a physical setting but also as a concrete and relatively fixed manifestation of property relations. In this respect, urban form should be considered in a relational conception of space.The study departs from the proposition that property relations are the main determinants of the formation of urban space, and private property constitutes the generator of the dynamics and contradictions of urban formation, through a continuous process of fragmentation. For this reason, in the control of urban formation, property rights are the basic element that city planners have to face. Therefore, this study presents a comprehensive framework that integrates the categories of urban morphology with a structural analysis of urban formation process. As the essential unit of capitalist city, ?production of the parcel as a commodity? is elaborated as the core of urban formation process.In this framework, morphogenesis of Yenişehir?Ankara is analyzed in order to understand its historical transformation with reference to the context of property relations. Its morphological layers are depicted as a product of the contradictory relation between urban planning and property relations. It is seen that the morphogenesis of Yenişehir includes three distinct layers of formation, which are characterized by the gradual domination of commodity production in the formation process of urban space.