Synthesis of new ferrocenyl substituted quinoxaline derivative monomers, their polymerization and electrochemical behaviors
Ferosenil sübstitüe kinokzalin türevi monomerlerin sentezi, polimerizasyonu ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 269019
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE, PROF. DR. ÖZDEMİR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
5,8-Bis(2,3-dihydrothieno[3,4b][1,4]dioxin-5-yl)-2-(naphthalen-2-yl)-3-ferrocenyl-4a,8a-dihydroquinoxaline (DEFNQ), 5,8-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-2-(phenyl)-3 ferrocenylquinoxaline (DEFPQ) ve 5,8-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-2,3-di(naphthalen-2-yl)quinoxaline (DEDNQ) monomerleri sentezlenmiş, elektrokimyasal olarak polimerleştirilmiş ve elde edilen polimerlerin elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir.Sentezlenen monomerlerin karakterizasyonu için 1H, 13C Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (NMR) kullanılmıştır. Dönüşümlü Voltammetre (CV) ve UV-Vis Spektrofotometresi kullanılarak monomerlerin elektrokimyasal davranışı ve iletken polimerlerin redox tepkimeleri tespit edilmiştir. Elektrokimyasal polimerizasyon sonucunda elde edilen iletken polimerlerin elektrokromik özellikleri spektroelektrokimya, kinetik ve kolorimetri çalışmaları sonucunda incelenmiş ve bu kısımda iletken polimerlerin en ilginç özelliklerinden biri olan `electrokromizm' araştırılmıştır.Dönüşümlü Voltametre ve Spektroelektrokimya çalışmaları sonucunda Ferrosenil (Fc) grup içeren türevlerin (PDEFNQ, PDEFPQ) indirgenmiş halde yeşil yükseltgenince yüksek geçirgenliğe sahip olduğu ve aynı zamanda multikromik özellik gösterdiği gözlenmiştir. Ferrosenil grubu içermeyen türevin (PDEDNQ) ise multikromik özellik göztermediği gözlenmiştir. Tüm polimerler hem p-tipi hem n-tipi katkılanabilmektedir. Elektrokimysal ve spektroskopik sonuçlar her bir polimerin optoelektronik uygulamalar için iyi birer aday olduğunu göztermektedir
Özet (Çeviri)
5,8-Bis(2,3-dihydrothieno[3,4b][1,4]dioxin-5-yl)-2-(naphthalen-2-yl)-3-ferrocenyl-4a,8a-dihydroquinoxaline (DEFNQ), 5,8-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-2-(phenyl)-3 ferrocenylquinoxaline (DEFPQ) and 5,8-bis(2,3-dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)-2,3-di(naphthalen-2-yl)quinoxaline (DEDNQ) were synthesized, electrochemically polymerized and electrochromic properties of resultant polymers were investigated.For the characterization of the monomers Nuclear Magnetic Resonance (1H-NMR, 13C-NMR) were used. Cyclic Voltammetry (CV) and Ultraviolet?Visible Spectroscopy were used to investigate electrochemical behavior of the monomers and redox reactions of conducting polymers. After electrochemical polymerizations, the electrochromic properties of the conducting polymers were investigated via spectroelectrochemistry, kinetic and colorimetry studies to explore the one of most important property of conducting polymers, the ability to switch reversibly between the two states of different optical properties, `electrochromism?.Cyclic Voltammetry and Spectroelectrochemistry studies for PDEFNQ, PDEFPQ and PDEDNQ showed that ferrocenyl (Fc) group containing derivatives are multichromic green to transmissive polymer with high tendency to be both p and n doped. PDEDNQ which was not functionalized with ferrocenyl group does not show multichromism. According to the electrochemical and spectroscopic results each polymer is a potential candidate for optoelectronic applications.