Comparison of compressive strength test procedures for blended cement
Katkılı çimento için basınç dayanım deney yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 269034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin amacı, katkılı çimentoların basınç dayanımında karşılaşılan değişkenliğigöstermek için CEM IV / B (P-V) 32.5N tip bir katkılı çimento seçilerek 28 günlükbasınç dayanımı TS EN 196-1 standardına uygun olarak 16 laboratuvardagerçekleştirilmesiyle ikiye ayrılmaktadır. Sonra, farklı standardlarla karşılaşılabilecekdeğişiklikleri göstermek amacıyla 3 farklı çimento seçilmiş ve bunların basınçdayanımları 2 yönteme göre, ilki TS EN 196-1, ikincisi ATSM'de belirtilen yöntemebenzer şekilde belirlenmiştir.Türkiye'de çimentonun dayanımı tüm çimento tipleri için aynıolan TS EN 196-1 ilebelirlenmektedir. Ancak, Amerikan çimento üreticileri portland ve katkılıçimentoların dayanım tayini için farklı Standardlar kullanmaktadırlar. Temel farklılıkçimento harcı oluşturulurken kullanılan su miktarındadır.Bu çalışma sonucunda, Portland vePortland kompoze çimentolarda iki yöntemikullanılarak elde edilen harçların basınç dayanım sonuçları arasında hiçbir farklılıkolmadığı görülmüştür. Ancak, Puzolanik çimentolarda TS EN 196-1 yöntemiyle eldeedilen harçların basınç dayanım sonuçlarında çok fazla sapmalar olduğugözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to twofold, in order to demonstrate the variabilities that canbe faced within the compressive strength of blended cements, one blended cementnamely CEM IV / B (P-V) 32.5N is selected and the 28-day compressive strength isobtained by 16 different laboratories following TS EN 196-1 standard. Later, to showthe variabilities that could be faced by different standards, three different cementtypes were selected and their compressive strengths are determined following twoprocedures first with TS EN 196-1, later with similar procedure described in ASTM.Thestrength of cement is determined by TS EN 196-1 in Turkey that is the same forall types of cements. However, American cement producers use different standardsfor testing the strength of Portland cement and blended cements. The maindifference is the amount of water utilized in producing the cement mortar.It was observed that for Portland and Portland composite cements; there is not anysignificant difference in between the compressive strength results of cementmortars prepared by both methods. However, for pozzolanic cements, there ismuch deviance in the compressive strength results of cement mortars prepared byTS EN 196-1.