Synthesis of alinite cement using soda solid waste
Soda sanayisi katı atığı ile alinit çimentosu sentezi
  1. Tez No: 269035
  2. Yazar: ASLI GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, bir çeşit düşük enerjili çimento olan alinit çimentosunun temel ham madde olarak soda sanayisi atığı kullanılarak üretim yöntemini sunmaktadır.Soda katı atığı, kil ve düşük miktarda demir cevheri ile belirli bir oranda farin hazırlanmış ve altı değişik yanma sıcaklığında 1050, 1100, 1150, 1200, 1350 ve 1450 ºC pişirilmiştir. Oluşan klinker numuneleri mineralojik ve kimyasal analizlere tabii tutulmuştur. Mineralojik analiz X-Işınları Difraktometri tekniği ile incelenmiştir. Yapılan analizlerde, klinker içinde alinit fazının oluştuğu görülmüştür. Kimyasal analizler X-Işınları Floresans spektroskopisi yöntemi ve kimyasal yaş metotlarla yapılmıştır. Özellikle, serbest kireç tayini sonuçları da incelenerek optimum yanma sıcaklığı belirlenmiştir.Alinit çimentosuna ait basınç dayanımı tayini için fazla miktarda klinker, ıslatılarak çubuk şekline getirilen farinin laboratuar tipi bir fırın kullanılarak 1200, 1350 ve 1450ºC sıcaklıklarda pişme sıcaklığında üretilmiştir.Elde edilen sonuçlar alinit fazının oluşabilmesi için yüksek klor (~6%kütlece) gerektiğini göstermiştir. Alinit klinkeri, soda atığının 1050 ve 1200 ºC sıcaklıkları arasında elde edilmiştir. Fakat, 1200 ºC sıcaklıkta pişme ile serbest kireç değerleri 0.12 gibi oldukça düşük çıkmıştır. Ayrıca, normal Portland Çimentosu'na oranla daha düşük olarak 76 kireç modülü ile üretilmiştir. Yeterli dayanım değerleri alçı taşı katkısı ile elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is dedicated to give a production route for a kind of low energy cement called alinite cement using the waste material of soda industry as the main raw material.Soda solid waste, clay and minor amount of iron ore were mixed with certain quantities and burned at six different burning temperatures of 1050, 1100, 1150, 1200, 1350, and 1450 ºC. The resultant clinkers were investigated by mineralogical and chemical analysis. Mineralogical analyses were performed by X-Ray Diffraction (XRD) technique. XRD analyses revealed the formation of alinite phase in the clinkers. Chemical analyses were performed by X-Ray Fluorescence spectroscopy technique and by wet chemical analysis. Especially, free lime content of the clinkers was searched and an optimum burning temperature was determined.In order to find the compressive strength of the alinite cement, larger amounts of alinite clinker were manufactured in wet rod shape raw mix in a laboratory type of furnace at 1200, 1350 and 1450 ºC.The results have shown that forming alinite phase requires ~6wt % chlorine. Alinite clinker is obtained using soda waste at the temperature range between 1050 and 1200 ºC. However, the free CaO becomes much lower as 0.12 at 1200 ºC. Moreover, a lime saturation factor of 76, which is lower than ordinary Portland clinker is obtained. Satisfactory compressive strength was achieved by gypsum addition