Proteome-wide analysis of functional roles of bacilysin biosynthesis in Bacillus subtilis
Bacillus subtilis?de basilisin biyosentezinin fonksiyonel rolünün proteom ölçekli analizi
  1. Tez No: 269048
  2. Yazar: ASLI ARAS TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bacillus türleri, antimetabolik ve farmakolojik aktiviteye sahip çok çeşitli ikincil metabolitler üretirler. Bu metabolitlerin çoğu, küçük peptidler olup peptid sentetazlar adı verilen multifonksiyonel enzim kompleksleri tarafından ribozomal olmayan bir biçimde sentezlenirler. Bacillus subtilis' in bazı suşları tarafından sentezlenen basilisin L-alanin ve L-antikapsinden oluşmuş bir dipeptiddir. B. subtilis 168'in ywfBCDEF operonunun basilisin biyosentetik fonksiyonlar taşıdığı gösterilmiş ve ilgili operon bacABCDE olarak yeniden adlandırılmıştır. Bu operon içerisinde yer alan bacA geninin ise amino asid ligasyonundan sorumlu basilisin sentetaz olduğu doğrulanmıştır. Basilisin biyosentezi, farklı düzeylerde regüle edilir. Negatif regülasyon GTP tarafından transkripsiyonel regülatör CodY ve AbrB üzerinden gerçekleştirilir. Pozitif regülasyon ise hem ppGpp (guanozin 5' difosfat 3'-difosfat) ile, hem de peptid feromon PhrC yolu ile hücre yoğunluğu sinyali mekanizması aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu çalışmada basilisin üretici B. subtilis PY79 suşu ve onun basilisin üretemeyen ve araştırma grubumuzca oluşturulmuş B. subtilis PY79 ? bacA::lacZ::erm isimli türevi kullanılarak bu suşlarda karşılaştırmalı proteom analizleri yapılması ve basilisinin B. subtilis' deki fonksiyonel rolünün ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu iki suşta farklı ifade edilen toplam 128 proteinin tanımlanması, basilisin biyosentezinin global regülatör yollarla olan etkileşimi hakkında ipuçları vermiş ve dipeptid antibiyotik basilisinin fonksiyonu bilinmeyen genlerin ekspresyonu üzerindeki etkilerinin anlaşılmasına olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The members of the genus Bacillus produce a wide variety of secondary metabolites with antimetabolic and pharmacological activities. Most of these metabolites are small peptides that have unusual components and chemical bonds and synthesized nonribosomally by multifunctional enzyme complexes called peptide synthetases. Bacilysin, being produced and excreted by certain strains of Bacillus subtilis, is one of the simplest peptide antibiotics known. It is a dipeptide with an N-terminal L-alanine and an unusual amino acid, L-anticapsin, at its C-terminal. Recently, ywfBCDEF operon of B. subtilis 168 was shown to carry bacilysin biosynthesis function, the genes of this operon were renamed as bacABCDE. The first member of bac operon, bacA gene was proved to encode the function of L-alanine ?L-anticapsin amino acid ligation. Bacilysin production is regulated at different levels, negatively by GTP via the transcriptional regulator CodY and AbrB while positive regulation occurs by guanosine 5?-diphosphate 3?-diphosphate (ppGpp) as well as a quorum-sensing mechanism through the peptide pheromone PhrC. This study aims to identify the functional role of bacilysin biosynthesis in the regulatory cascade operating in B. subtilis by employing proteome-wide analysis of the bacilysin producer B. subtilis PY79 and its bacilysin nonproducer derivative PY79 ? bacA::lacZ::erm which was recently constructed by our group. The identification of a total of 128 proteins which are differentially expressed in wild type PY79 and bacA inactive strains provided us with the knowledge of interaction of bacilysin biosynthesis with global regulatory pathways and the understanding of the effects of antibiotic production on the expression of the genes with unknown functions in B. subtilis.