Analogical reasoning for risk assessment and cost overrun estimation in construction projects
İnşaat projelerinde risklerin maliyet artışının analoji kurma yöntemiyle tahmin edilmesi
- Tez No: 269094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Proje maliyet artışı, uluslararası inşaat projelerinin en büyük sorunu olmakta ve genellikle proje tarafları arasında anlaşmazlıklara ve uyuşmazlıklara sebep olmaktadır. Bu tezin amacı uluslararası inşaat projelerinde geçmiş risk olaylarını temsil eden bir veritabanı oluşturmak ve bir maliyet artışı kestirim modeli kurmaktır. Proje, şirket ve ülke ile ilgili risk faktörlerinin büyüklüklerinin, risk kırılganlığının seviyesini diğer projeler ile benzerlik kurup değerlendirerek kestirimde bulunulabileceği hipotezinde bulunulmuştur. Kırılganlık ve risk faktörleri uluslararası inşaat projelerinin ihale hazırlık aşamalarında da maliyet artışı kestiriminde kullanılabilmektedir. Böylece, 66 tanesi gerçek, 100 tanesi varsayımsal olmak üzere 166 tane uluslararası inşaat projesi verileri kullanılarak risk kırılganlıklarını risk faktörleri ve maliyet ile bağlayan kestirim modelleri hazırlanmıştır. Kestirim modelleri, vaka-tabanlı çözümleme (VTÇ) tekniği kullanılarak oluşturulmuştur. Değişik ağırlıklar yaratılıp, erişim yöntemleri kullanılarak çeşitli VTÇ modellerinin performansları denenmiş, ve proje maliyet artışları +/- 7.15% oranında bir hata ile hesaplanabilmiştir. VTÇ modellerinin, potansiyel risk faktörleri kaynakları ve maliyet artışının kestiriminde kullanımı, gerçek proje çalışmalarıyla gösterilmiştir. Son olarak, inşaat projelerinde risk ve maliyet artışı değerlendirmelerinin benzerlik kurularak yapılmasının kuvvetli ve zayıf noktaları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project cost increase is the main concern in international construction projects which usually results in disputes and conflicts among the project participants. The aim of this thesis is to construct a database that represents risk event history regarding international construction projects and construct a cost overrun prediction model. It is hypothesized that magnitudes of project related, company related and country related risk factors can be predicted by assessing the level of vulnerability by analogical reasoning with previous projects. The vulnerability and risk factors can further be used to predict cost overrun in the bid preparation stage of international construction projects. Thus, prediction models that link vulnerability with risk factors and cost are constructed by using a dataset of 166 international construction projects, which consists of 66 real and 100 hypothetical cases. Case-based reasoning (CBR) technique is used to construct the prediction models. After testing the performance of various CBR models using different weight generation and retrieval methods, error rate of +/- 7.15 % cost increase is achieved. The utilization of CBR models in the prediction of potential risk sources and cost overrun is demonstrated by a real case study. Finally, the benefits and pitfalls of using analogical reasoning for risk and cost overrun assessment of construction projects are discussed.