Development and validation of a versatile and innovative tool to assess and benchmark sustainability performance of organizations and supply chains
İşletmelerin ve tedarik zincirlerinin sürdürülebilirlik performansını değerlendirmek ve karşılaştırmak için esnek ve yenilikçi bir araç geliştirilmesi ve doğrulanması
  1. Tez No: 883066
  2. Yazar: ÇAĞATAY TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RADO GAZO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Purdue University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Küreselleşme, iklim değişikliği, kaynak kıtlığı ve artan sosyal ve çevresel farkındalıklar, bununla birlikte tüm sektörlerde etkisini gösteren kıyasıya rekabet koşulları ve azalan kar marjları, işletmelerin uzun vadede ayakta kalabilmeleri için rekabet fırsatlarını geri kazanma sürdürme ve güçlendirmeye zorlamaktadır. Bu eğilim ve etkenler tarihsel açıdan endüstrilerin evrimine olanak sağlayan yenilikleri ortaya çıkarmalarıyla bilinmektedir. Sürdürülebilirlik kavramı ekonomik açıdan tutarlı, çevresel açıdan farkındalık kazanmış ve sosyal açıdan sorumlu işletmeler ve tedarik zincirleri oluşturma yolunda önemli yenilikler arasında gösterilmektedir. Sürdürülebilir Gelişme ve Sürdürülebilirlik kavramları 21. Yüzyılın önde gelen konu başlıkları arasındadır. Çeşitli paydaşların yüksek sürdürülebilirlik kaygıları bütün endüstri üyelerini çevresel ve sosyal açıdan daha fazla sorumluluk sahibi olan modellere evirilmeye zorlamaktadır. Bu çalışma 1990'dan 2018'e kadar beş temel veri tabanında yayınlanmış 477 makaleyi gözden geçirmiş kapsamlı bir kaynak tarama süreci ile başlatılmıştır. Bu taramanın amacı yalın sürdürülebilirlik konusunun güncel gelişim düzeyini değerlendirmekti. Betimsel ve bağlamsal analizlere dayanarak işletmeler içi ve işletmeler arası işlemler açısından Yalın Yönetim ve Sürdürülebilirlik kavramlarının paydaşlığı, farklılıkları, iki yönlü geçirgenliği ve gelecek araştırma fırsatları belirlenmiştir. Her iki kavramın temel olarak güçlü ve zayıf yönleri, mevcut güçlü paydaşlıkları ve kullanılmamış potansiyeli, anahtar iştirakçileri, sürdürülebilir çözümler elde edebilmek için yalın araçların muhtemel kullanımları bu taramada vurgulanmıştır. Bir sonraki aşamada, sistematik kaynak taraması sonuçlarına dayalı olarak, işletme ve tedarik zincirlerinin sürdürülebilirlik performansını ölçmek ve karşılaştırmak için yenilikçi, çok yönlü, bütüncül ve ölçeklendirilebilir bir araç geliştirildi. Ortaya konulan çerçeve, sürdürülebilirlik performansının doğru ve etkili bir şekilde ölçülebilmesi için Üçlü Bilanço felsefesi üzerine kurulmuş ve Yalın Yönetim, Altı-Sigma ve Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) yöntemleri ile şekillendirilmiştir. SBT taslağının bütünlüğü tamamlayan birinci kuşak 33 adet anahtar performans göstergesi (KPI), 11 risk kategorisinin kapsayan özgün bir çalışma ortamı iş güvenliği ve çevresel tehdit riski saptama mekanizması ve sürdürülebilirlik iyileştirmelerinin sorumluluk dağılımlarını tanımlayan hiyerarşik yapı önermesiyle sağlandı. Önerilen taslağın gerçek sürdürülebilirlik performans gelişimine katkı sağlaması ve tesisten sektörel işlemlere farklı iş seviyelerindeki hedefleri karşılaştırması beklenmektedir. Gelişimsel safhanın tamamlanmasını takiben Sürdürülebilirlik Değerlendirme Aracı (SBT) taslağı katma değerli ahşap ürünleri üretimi kapsamında tesis düzeyinde doğrulandı. Sistemin güçlü ve zayıf yönleri taslağın Bronz Öncü olgunluk seviyesi kapsamına tanımlandı ve altı adımlı analitik ve sayısal çözümleme yöntemlerinden geçti. Doğrulama aşamasının ikinci hedefi katma değerli orman ürünleri endüstrilerinin sürdürülebilirlik bakımından öncü olması için ahşabın doğal özelliklerinin avantajını nasıl kullanabildiklerini belgelemekti. Sonuç olarak, hedef tesisin zayıf yönlerinden olan ekonomik ve çevresel performans sırasıyla kabul edilebilir ve güçlülük göstergesi olan 8.41 ve 9.31 puanlarına ulaşırken, Gerçek Sürdürülebilirlik performansı 2.37 baz puan yükseldi. Sosyal sürdürülebilirlik notu da daha iyi cinsiyet eşitliği performansının etkisiyle 2.02 baz puanı artış gösterdi. Sistemin finansal performansı gelişim sonrası aşamada %33 kayıptan %46.23 karlılığa tırmandı. CO2 salınımının %55.16, enerji tüketiminin %50.31, katı atık miktarının %72.03, katma değersiz zamanın %89.30 ve üretim maliyetlerinin %64.77 oranında azalması çalışmanın diğer önemli gelişimlerinden olmuştur. Sonuç olarak, tesis düzeyinde SBT Taslağı başarılı bir şekilde onaylandı ve hedef işletme daha yalın, daha çevreci ve daha sorumlu bir anlayışa geçti. Bununla birlikte bütün üretim endüstrileri yetkin işgücü talebini karşılayabilmek için üniversitelere güvenen anahtar paydaşlardır. Bunlara ilaveten, üretim endüstrilerinin paydaşları üniversitelerden yetişmiş iş gücü ihtiyacını etkili bir bicimde karşılamalarını beklemektedir. Ayrıca, toplum, üniversitelerden gençliği eğiterek hem bilimsel hem de entelektüel özümsemeyi sağlamasını ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmalarını da beklemektedir. Bu çalışmanın Sürdürülebilirlik ve Modern Yönetim Teknikleri hedef araştırma alanlarına katkısını artırmak için sürdürülebilirlik, modern yönetim teknikleri ve orman endüstrisinin dinamiklerine odaklanan yeni bir lisans seviyesi dersi geliştirildi. Öğrencilerin modern yönetim teknikleri ve uygulaması, küresel eğilimler, yenilikçilik dalgaları ve endüstri evrimi konularındaki eğitim öncesi ve sonrası farkındalıkları 17 soruluk anket tabanlı bir çalışma ile karşılaştırıldı. Çalışma sonuçları, ders içeriğinin hem genel hem de tekil olarak sürdürülebilirlik seviyeleri açısından farkındalığı artırma konusunda başarılı olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, öğrencilerin %100'ü çeşitli modern yönetim tekniklerini algılama konusunda tam anlamıyla başarılı oldular ve öğrendikleri becerilerini mezuniyet sonrası mesleklerinde gerçek hayat ortamlarında kullanmaları konusunda güvenli hissettiklerini ifade ettiler. Genel olarak, bu çalışma Yalın Yönetim, Sürdürülebilirlik, Altı-Sigma ve Yaşam Döngü Değerlendirmesi kavramları arasındaki paydaşlık olgusunun farklılıklardan daha ağır bastığını belgelemiş, SBT taslağının geçerliliğini ortaya koymuş ve disiplinler ötesi modern yönetim teknikleriyle güçlendirilmiş sürdürülebilirlik eğitim programına dair kanıtlanmış bir örnek sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Global trends and factors, such as the increased level of globalization, climate change, resource scarcity, and awareness of social and environmental responsibilities, as well as fiercer competition and lower profit margins in all industries, force organizations to act to retain, regain, or sustain their competitive advantages for long-term survival. These trends and factors are historically known to bring about innovations that drive the evolution of industries. Sustainability is considered to be such an innovation to achieve fiscally sound, environmentally conscious, and socially progressive organizations and supply chains. Sustainable Development and Sustainability notions are among trending topics of 21st century. Elevated sustainability concerns of various stakeholders have been forcing members of all industries to evolve into their more environmentally and socially responsible versions. This study was initiated through a comprehensive literature review phase that reviewed 477 articles published in five major databases from 1990 to 2018. The purpose of this review was to assess the current state-of-the art on the subject of lean-driven sustainability. Based on descriptive and contextual analysis, synergies, divergences, and the extent of two-way permeability of lean and sustainability concepts from the perspective of intra- and interorganizational operations were identified along with future research opportunities. Fundamental strengths and weaknesses of both concepts, existing strong synergies and untapped potential, along with their key contributors, the potential-use cases of lean tools to derive sustainable solutions are highlighted in this review. Next, based on the findings of systematic literature review, an innovative, holistic, versatile and scalable tool was developed to assess and benchmark sustainability performance of organizations and supply chains. The proposed framework was established upon trivet structure of Triple Bottom Line philosophy and fueled by Lean, Six-Sigma and Life Cycle Assessment (LCA) methodologies for accurate and effective measurement of sustainability performance. Completeness of the framework was ensured through development of first-generation Key Performance Indicator (KPI) pool with 33 indicators, a unique work environment assessment mechanism for safety and environmental protection issues in terms of 11 risk categories and by construction of an ownership structure for ease of framework deployment. Proposed framework is expected to help with true sustainability performance improvement and benchmarking objectives at a range of business levels from facility to sectoral operations. Upon completion of the development phase, the Sustainability Benchmarking Tool (SBT) Framework was validated at the facility level within the context of value-added wood products manufacturing. Strengths and weaknesses of the system were identified within the scope of Bronze Frontier maturity level of the framework and tackled through a six-step analytical and quantitative reasoning methodology. The secondary objective of the validation phase was to document how value-added wood products industries can take advantage of natural properties of wood to become frontiers of sustainability innovation. In the end, True Sustainability performance of the target facility was improved by 2.37 base points, while economic and environmental performance was increased from being a system weakness to achieving an acceptable index score benchmark of 8.41 and system strength level of 9.31, respectively. Social sustainability score increased by 2.02 base points as a function of better gender bias ratio. The financial performance of the system improved from a 33% loss to 46.23% profit in the post-improvement state. Reductions in CO2 emissions (55.16%), energy consumption (50.31%), solid waste generation (72.03%), non-value-added-time (89.30%) and cost performance (64.77%) were other significant achievements of the study. In the end, SBT Framework was successfully validated at the facility level and target facility evolved into its leaner, cleaner and more responsible version of itself. Furthermore, manufacturing industries of all sorts are key stakeholders, which rely on universities to satisfy the demand for competent workforce. Society also expects universities to educate youth and contribute to their self-development by achieving both, scientific and intellectual knowledge saturation. To expand the contribution of the study to the body of knowledge in the fields of Sustainability and Modern Management techniques, an undergraduate level course curriculum that integrates modern management techniques and sustainability concepts with wood products industry dynamics was developed. Students' pre- and post-education awareness of, and familiarity with sustainability, potential consequences of ignored sustainability issues, modern management techniques, global trends, innovation waves, and industry evolution were compared through a seventeen-question survey. Results showed that course content was successful at increasing sustainability awareness at both overall and individual sustainability pillar levels, At the end, 100% of students were able to develop complete understanding of various modern management techniques and stated that they felt confident to apply learnt skills to real life issues within their profession upon graduation. Overall, this study empirically documented how synergies between Lean, Sustainability, Six- Sigma and Life Cycle Assessment concepts outweigh their divergences, demonstrated viability of SBT Framework and presented a proven example of modern management techniques powered transdisciplinary sustainability curriculum.