Wideband phase shifter for 6-18 GHz applications
6-18 GHz uygulamalar için genişbant faz kaydırıcı
  1. Tez No: 269103
  2. Yazar: GÖKHAN BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Faz kaydırıcılar, iletişim ve radar uygulamalarında, mikrodalga ölçüm sistemlerinde, ve bir çok farklı endüstriyel uygulamada sıklıkla kullanılan mikrodalga devre elemanlarından bir tanesidir. Faz kaydırıcılar T/R modüllerin en önemli devreleridir ve elektronik taramalı faz dizili antenlerin ana huzmesinin oluşturulmasında kullanılırlar. Geniş bant çalışma aralığı elektronik harp uygulamalarında önemli bir ölçüttür. Bu yüzden faz kaydırıcıların geniş bant performansı da önemlidir.Bu çalışmada, 6-18 GHz frekans aralığı için dört geniş bant faz kaydırıcı devresi tasarlanmış, üretilmiş ve ölçülmüştür. Faz kaydırıcılar, 11.25º, 22.5º, 45º ve 90º faz kaydırma değerlerini minimum faz hatası ve düşük geriye dönüş kaybı ile elde etmek için ayrı ayrı tasarlanmıştır. Mikroşerit yapıdaki faz kaydırıcı devreler iki farklı dielektrik taban malzemesi Rogers TMM10i ve Alumina üzerine baskı devre kartı ve ince film üretim teknikleri kullanılarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Ayrıca, DC besleme için gereken irgiteçler mikroşerit yapıda sarmal irgiteç olarak tasarlanmış ve bu irgiteçlerin kullanıldığı faz kaydırıcı devreler ince film tekniği kullanılarak üretilmiştir. Bu tez kapsamında tasarlanan faz kaydırıcı devreler üretilmiş ve ölçüm sonuçları benzetim sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Devre tasarımları ve elektromanyetik benzetimlerde ADS2008® , Sonnet® and CST® programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phase shifters are common microwave circuit devices, which are widely used in telecommunication and radar applications, microwave measurement systems, and many other industrial applications. They are key circuits of T/R modules and are used to form the main beam of the electronically scanned phase array antennas. Wideband operating range is an important criterion for EW applications. Hence, wideband performance of the phase shifter is also important.In this study, four wideband phase shifter circuits are designed, fabricated and measured for 6-18 GHz frequency range. Phase shifters are separately designed in order to get 11.25º, 22.5º, 45º and 90º phase shifts with minimum phase error and low return losses. Phase shifter circuits are designed and fabricated in microstrip structure onto two different substrates as TMM10i and Alumina using printed circuit board and thin film production techniques, respectively. Also phase shifter circuits that include microstrip spiral inductors for DC biasing are designed and fabricated using thin film production technique. For each design the fabricated circuits are measured and results are compared with simulation results in the content of this thesis. Circuit designs and EM simulations are performed by using ADS2008®, Sonnet®, and CST®.