Design of dual polarized wideband microstrip antennas
Çift kutuplu geniş bantlı mikroşerit anten tasarımı
  1. Tez No: 269104
  2. Yazar: MELTEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde genişbantlı çift kutuplu açıklıklı mikroşerit anten tasarlanmış, üretilmiş ve ölçüm yapılmıştır. Genişbant karakteristiğini sağlamak üzere açıklıklı yapıdaki antenler değerlendirilmiştir. Dikdörtgen açıklıklı anten yapıları pek çok uygulamada kullanılmakla birlikte, çift kutuplu anten tasarımında kullanımında, her bir polarizasyon için iki ayrı dikdörtgen açıklığın konumlandırılması, yer kısıtlamaları nedeniyle pratik olarak uygun olmamaktadır. Dikdörtgen açıklıklı antende, kuplaj miktarını belirleyen parametre açıklık uzunluğudur. Bunun yanında H şeklindeki açıklıklı uygulamalarda kuplaj miktarı hem merkez hem de yan kol uzunlukları tarafından ayarlanmaktadır. Buna bağlı olarak, H şeklindeki açıklıklı anten parametrelerinin optimizasyonunun sağladığı esneklik, iki farklı açıklığın konumlandırılmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle, bu tezde H şeklindeki açıklıklı antenler üzerinde çalışılmış ve optimizasyon gerçekleştirilmiştir. Açıklık ve anten boyutlarının anten ışıma örüntüsü üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla düzlemsel elektromanyetik alan simülasyon yazılımı (Ansoft Designer) kullanılarak, parametrik analizler gerçekleştirilmiştir. Parametrik analizlerden edinilen tecrübeyle, mobil haberleşme baz istasyonlarında (DCS: 1710?1880 MHz) kullanılabilecek bir çift kutuplu yama anten tasarımı yapılmıştır. Anten üretiminden önce sonlu boyuttaki toprak düzlem göz önünde bulundurularak, anten boyutları yeniden düzenlenmiştir. Sonuçlara uygun olarak anten üretimi yapılmış ve ölçümler alınmıştır. Ölçüm ve simülasyon sonuçları arasında kabul edilebilir bir uygunluk gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a wideband dual polarized microstrip antenna is designed, manufactured and measured. Slot coupled patch antenna structure is considered in order to achieve the wideband characteristic. Although rectangular shaped slot coupled patch antennas are widely used in most of the applications, their utilization in dual polarized antenna structures is not feasible due to space limitations regarding the positioning of two separate coupling slots for each polarization. For a rectangular slot, the parameter that affects the amount of coupling is the slot length. On the other hand when a H-shaped slot is considered, both the length of the center arm and the length of the side legs determine the coupling efficiency. This flexibility about the optimization parameters of the H-shaped slot makes it possible to position the two coupling slots within the boundaries of the patch antenna. Therefore, H-shaped slot coupled patch antennas are studied in this thesis. In order to investigate the effects of slot and antenna dimensions on the radiation characteristics of the antenna, a parametric study is performed by analyzing the antenna structure with a planar electromagnetic field simulation software (Ansoft Designer). By the help of the experience gained through this parametric study, a dual polarized patch antenna that can be used at the base station of a cellular system (DCS: 1710?1880 MHz) is designed. Before manufacturing the antenna, dimensions of the antenna are re-tuned by considering a finite sized ground plane in the simulations. Finally, the antenna is manufactured and measured. An acceptable agreement is obtained between the measurement and the simulation results.