Parametrik sınır koşulu ile verilen homojen olmayan schrödinger diferansiyel denklemin spektrumu
The spektrum of the schrödinger differential equation with parametric boundary condition
- Tez No: 269234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın kapsamından bahsedildi. İkinci bölümde, spektral analizin temel tanım ve teoremlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, L operatörünün özel ve jost çözümleri hakkında bilgi verilmiş ve bu çözümlerin özelliklerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, analitik fonksiyonların birebirlik teoremleri kullanılarak L operatörünün özdeğerleri ve spektral tekillikleri incelenmiştir. Ayrıca q fonksiyonunun belirli şartları sağlaması halinde L operatörünün özdeğerlerinin ve spektral tekilliklerinin sonlu sayıda ve sonlu katlı olduğu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four chapters. In the first chapter, the conceptof this study is mentioned. In the second chapter, some basic definitions and main theorems of spectral analysis have been given. In the third chapter, the special and Jost solutions of the operator L are defined and their properties are examined. In the fourth chapter, using the uniqueness theorems of analytic functions, we investigate the eigenvalues and the spectral singularities of L. Furthermore, the operator L is a finite number and a finite multiple of the eigenvalues and the spectral singularities in case of particular conditions of q function were obtained.