Asimetrik şifreli sistemlerin uygulamaları
Application of asymetric crypto algoritms
  1. Tez No: 269262
  2. Yazar: ŞENNUR ÇIKIKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hızla gelişen dijital teknoloji, iletişim konusunda güvenliğin sağlanması için şifreleme algoritmalarına ihtiyaç duymaktadır. Kriptografi bu ihtiyaçlara cevap verebilecek birçok şifreleme algoritmaları geliştirmektedir. Bu şifreleme algoritmaları simetrik ve asimetrik olarak iki grupta geliştirilip incelenmiştir. Bu çalışmada, şifreleme algoritmalarının en büyük problemlerinden biri olan gizli veriyi ya da gizli anahtar paylaşım sistemini Threshold(Eşik) algoritmasını kullanarak dağıtılması hedeflenmektedir. Kısaca genel anahtar bilgisini saklı tutup, özel anahtar bilgisini verilen parametre değerlerine göre parçalara ayırıp dağıtılmasını ve bir eşik değeri kullanarak gizli veriye yada anahtara ulaşılabilme uygulaması gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of rapidly evolving technology, there is increasing requirements of cryptography algorithms for security in communication. Cryptography develops lots of encryption algorithms that cover that needs. This encryption algorithm is developed in two ways called symmetrical and asymmetrical.In this study, the encryption algorithm, which is one of the biggest problems a secret key or secret data-sharing system we are expected to be distributed using the Threshold algorithm.Public key information is kept confidential and private key information is divided and distributed according to parameter values and to obtain secret data or secret key is used threshold value.