Silindir geometride Casimir etki
Casimir effect in cylindrical geometry
  1. Tez No: 269263
  2. Yazar: DEMET ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada silindir geometride elektromagnetik alanın Casimir etkisi yeniden göz önüne alınmıştır. Sonsuz katı silindirdeki elektromagnetik alanın Casimir enerjisi öz frekansların kompleks düzlemdeki kontur integrali ile doğrudan modların toplamı kullanılarak elde edilmiştir. ve 'den yapılmış silindir ve onun çevresini oluşturan malzemenin ve dielektrik ve magnetik özelliklere sahip olduğu varsayılmıştır.( ortamdaki ışık hızıdır.)koşulu sağlandığında içerdeki ve dışardaki modlardaki tüm ıraksamalar birbirlerini yok eder. Bu ıraksamalar Zeta fonksiyon teknikleri kullanılarak regülarize edilir. yarıçaplı silindirik kabuk için elektromagnetik alanın Casimir enerjisini negatif işaretli olarak bulunur. Silindir geometri için Casimir enerji hem etki ve işareti arasındaki karşılığının anlaşılmasında hem de eş merkezli iki silindir arasındaki alanın Casimir enerjisini doğrulamada anahtar oluşturacağından ilginç kabul edilir.
Özet (Çeviri)
We reconsider the electrodynamic Casimir effect for the cylindrical geometry. The Casimir energy of a electromagnetic field subject to the infinite solid cylinder are calculated by using a direct mode summation with contour integration in the complex plane of eigenfrequencies. It is assumed that the dielectric and magnetic characteristics of the material which makes up the cylinder ( , ) and surrounding of the cylinder has ( , ) material. When (where c is the speed of the light in media) this condition is satisfied, all divergences cancel between interior and exterior modes. Those divergences are regulated by employing the Zeta function techniques. We have obtained the negative sign of the Casimir energy of the electromagnetic field for the cylindirical shell of radius . The Casimir energy for cylindirical geometry is regarded as interesting both to understand the correspondance between the sign of the effect and as a key to confirming the Casimir energy between two concentric cylinders.