Değerlendirmeler ve rezidü cisimleri
Valuations and residue fields
- Tez No: 269271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
.Bir K cismi üzerindeki v değerlendirmesinin K(x) cismine genişlemelerininsınıflandırılmasının amaçlandığı bu çalışmada izlenen plan aşağıdaki biçimdedir.I. Bölümde değerlendirmeler ve cisim genişlemeleri ile ilgili gerekli ön bilgiler yeralmaktadır.II. Bölümde değerlendirmelerin genişlemeleri ve genişlemelerin sayısı iledeğerlendirmelerin rankı ele alınmıştır.III. Bölümde bir K cismi üzerinde değer grubu toplamsal olan değerlendirmelerinK(x) cismine genişlemeleri sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
.The plan of this study which aims to obtain a classification of extensions of avaluation v of a field K to K(x) is below:In the Chapter I, basic knowledge for valuations and field extensions is given.In the Chapter II, extensions of valuations and rank of a valuation are studied.In the Chapter III, extensions of a valuation on a field K to K(x) are classified.