İstanbul kent meydanlarının peyzaj mimarlığı ilkeleriaçısından irdelenmesi: Sultanahmet, Beyazıt, Taksim, Beşiktaş, Ortaköy meydanı örneği
Terms of landscape architecture principles Istanbul urban square examination: Sultanahmet, Beyazit, Taksim, Beşiktaş, Ortaköy square case
  1. Tez No: 269295
  2. Yazar: GÜLBİN BAĞBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SABAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Eski Yunan Dönemi'nden günümüze kadar kentlerde ortak yaşamın geçtiği kentsel mekanlara ihtiyaç duyulmuş ve bu mekanlar toplumsal örf ve adetlere göre biçimlenmiş, yer aldıkları toplumun kültürünü, inançlarını ve yaşam değerlerini yansıtmıştır.Meydan biçiminde ortaya çıkan ilk kentsel dış mekanlar, kentin kültürünü yansıtmakta olup, kent toplumunun doğal, kültürel ve sosyal özelliklerini sergiledikleri mekanlardır.Bu araştırmada İstanbul'un önemli düğüm noktalarında bulunan; kayda değer bir tarihi geçmişe sahip ve yoğun bir kullanım talebi olan beş meydan örneği seçilerek incelenmiştir. Tarihi dönemler boyunca İskelelerin, camilerin, medreselerin, üniversitelerin yanında gelişerek insanları çeşitli amaçlarla bir araya getiren bu meydanlar; Beyazıt, Beşiktaş, Sultanahmet, Taksim ve Ortaköy Meydanları'dır.Bu çalışmada, kentlerin yapı taşları olan meydanlar ve meydan mekanını oluşturan temel ögeler incelenmiş ve örnek alan olarak seçilen meydanlarda bu ögeler analiz edilmiş ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ancient Greek period to the present day life in urban areas exceeds urban public spaces needed and the location format based on the social customs and traditions, they are located in the culture of the society, reflected the beliefs and values of life.The first challenge in the form of urban outdoor spaces of the city reflects the culture, urban society, the natural, cultural and social characteristics of the places they exhibitedHistory of the piers during the periods, mosques, madrasas, universities in developing people for various purposes in addition to bringing together the squares, Beyazit, Besiktas, Sultanahmet, Taksim and Ortakoy Square.In this study, the squares are the building blocks of cities and the basic elements are examined and challenged by location chosen as an example of these elements have been analyzed and recommended in the squares.