Hareketli nesnelerin indekslenmesi
Indexing of moving objects
  1. Tez No: 269294
  2. Yazar: SEÇKİN MANDACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yüksek Lisans Tezi, Hareketli Nesnelerin İndekslenmesi, T.C. Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı.Gelişen ve değişen dünya şartlarında teknolojinin girmediği ve kullanılmadığı alan artık yok gibidir. Bilgisayarların ve elektronik diğer araçların bu gelişime ve kullanım yaygınlığına paralel olarak görüntü, ses gibi çoklu ortam verilerinin depolanması ve istenildiğinde tekrar kullanılması gibi sorunları halledebilecek çözüm ve tekniklerin geliştirilmesi önem arz etmektedir. Çoklu ortam veri tabanlarında tutulan verilere hızlı ve kolay erişmenin yollarından birisi etkili bir indeksleme yöntemi kullanmaktır.Bu çalışmada; hareketli nesne tespit ve takip metotları ve indeksleme teknikleri incelenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Hareketli Nesne, R Ağaç, İndeksleme, Nesne Tespit, Veri Seti
Özet (Çeviri)
Postgraduate Thesis, Indexing of Moving Objects, T.C. Trakya University, Institute of Natural Sciences, Department of Computer Engineering.In the developing and changing world conditions, there is hardly any area that technology does not get into and is not used. In parallel with this development and penetration, it is highly important that computers and other electronical devices develop solutions and techniques for the problems such as storing and reusing the multimedia data such as image and sound. One of the rapid and easy ways of reaching the data that is kept in the multimedia databases is using an effective indexing technique.In this study; methods of detecting and tracking moving object and indexing techniques are examined.KEY WORDS: Moving Objects, R Tree, Indexing, Object Detection, Data Set