Sızıntı suyundaki nutrientlerin bitkili kesikli bir sistemde giderimi
Removal of nutrients from leachate in a planted batch system
- Tez No: 269327
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN KARAGÖZOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı Lemnaceae türlerinin nutrient giderim kapasitelerinin araştırılmasıdır. Çalışmada sızıntı suyu kullanılarak Lemna gibba L. bitkisinin ve karışık su mercimeklerinin NH4+-N, NO2--N, NO3--N, O-PO43- ve KOİ giderim potansiyeli belirlenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda bu bitkilerin hidrolik alıkonma süresi ile derinliğe bağlı olarak NH4+-N, NO2--N, NO3--N, O-PO43- ve KOİ giderimine olan etkisi araştırılmıştır. Doğal ortamdan suyu ile birlikte temin edilen Lemna gibba L. bitkisi ve İstanbul Üniversitesi Herbaryum ve Botanik Bahçesinden suyu ile birlikte temin edilen karışık su mercimekleri laboratuar şartlarında büyütülmeye çalışılmıştır. Deneysel çalışmalar 2 farklı derinlikteki (5 cm ve 10 cm) ve ayrı hacimdeki kesikli sistemlerde yürütülmüştür. 0,54 mg/l NH4+-N; 0,79 mg/l NO2--N, 18 mg/l NO3--N, 13 mg/l O-PO4-3, 610 mg/l KOİ, 90 mg/l BOİ5 konsantrasyonlarına sahip sızıntı suyunun Lemna gibba L.'li reaktörlerdeki ve karışık bitkili reaktörlerdeki arıtımından elde edilen deneysel sonuçlar şu şekildedir; NH4+-N, O-PO4-3 ve KOİ için, 5 cm derinlikteki kesikli reaktörlerde sırasıyla %40,4-75,3; %18,8-44,6 ve %52-62,2 arasında; 10 cm derinlikteki kesikli reaktörlerde ise sırasıyla %39,8-71,0; %18,2-40,2 ve %51,1-60,1 arasında giderim verimleri elde edilmiştir. Çıkıştaki NO2--N ve NO3--N konsantrasyonları giriştekilerden yüksek olmuştur. Başlangış pH değeri 7,91 olan sızıntı suyunun pH değeri en yüksek 8,49 değerine ulaşmıştır. Başlangıçta 5,59 mS/cm olan iletkenlik değeri en yüksek 9,46 mS/cm değerine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigation of nutrient removal capacity of Lemnaceae species. In the study it was tried to determine the NH4+-N, NO2--N, NO3--N, O-PO43- and COD removal potentials of the plant of Lemna gibba L. and mixture of duckweed by using leachate. At the same time, it was investigated the effect of these plants on removal of NH4+-N, NO2--N, NO3--N, O-PO43- and COD due to hydrolic retention time and depth. For this aim, it was tried to raise the plant of Lemna gibba L. which obtained from its natural environment with its water and the mixture of duckweed which obtained from the Herbarium and Botanic Garden of Istanbul University with its water, at laboratory conditions, Experimental studies were established in batch systems with two various depths (5 cm and 10 cm) and various volumes. The experimental results which obtained from the treatment of leachate that had 0.54 mg/l NH4+-N; 0.79 mg/l NO2--N, 18 mg/l NO3--N, 13 mg/l O-PO4-3, 610 mg/l COD, 90 mg/l BOD5 in the reactors with Lemna gibba L. and mixture of duckweed are as follows: removal efficiencies which were obtained for NH4+-N, O-PO4-3 and COD in the batch reactors with depth of 5 cm were between 40.4-75.3%; 18.8-44.6% and 52-62.2%, respectively and in the batch reactors with depth of 10 cm were between 39.8-71.0%; 18.2-40.2% and 51.1-60.1%, respectively. The NO2--N and NO3--N concentrations of effluents were higher than the initials. pH value of the leachate which had an initial value of 7.91 reached to a maximum of 8.49. Conductivity value which had an initial value of 5.59 mS/cm reached to a maximum of 9.46 mS/cm.