Kemiğin sulu çözeltilerden renk gideriminde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of usability of bone for the removal of dye from aqueous solutions
- Tez No: 269326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULUSOY BALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltilerden kemik ve aktif karbonla Remazol Turquoise Blue G-133 ve Procion Red HE-3B boyarmaddelerinin giderimi incelenmiştir. Bu amaçla laboratuar ölçekli kesikli deneyler yürütülmüştür. Boyarmadde giderimi için denge izotermlerini açıklamak amacıyla Langmuir ve Freundlich modelleri uygulanmış ve adsorpsiyon izoterminin Langmuir modeline uyduğu görülmüştür. Adsorpsiyon mekanizmasını incelemek için dört kinetik model olan yalancı birinci dereceden, yalancı ikinci dereceden, elovich ve partikül içi difüzyon modelleri test edilmiştir. Her iki boyarmaddenin adsorpsiyonunun da yalancı ikinci dereceden model ile açıklandığı gösterilmiştir. Dört modelin kinetik parametreleri de hesaplanmıştır. Adsorpsiyon kapasitesi üzerine pH, sıcaklık, adsorban partikül boyutu ve konsantrasyonu, boya konsantrasyonu ve tuz ilavesinin (NaCl formunda) etkisi de çalışılmıştır. Sıcaklığın önemli bir etkiye sahip olmadığı gözlenirken, azalan pH ve adsorban partikül boyutları ve artan boya ve tuz konsantrasyonları adsorpsiyon kapasitesinin artırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of Remazol Turquoise Blue G-133 and Procion Red HE-3B dyestuffs from aqueous solutions by adsorption onto bone and activated carbon has been investigated. For this purpose, labscale batch experiments were carried out. The Langmuir and Freundlich models were applied to describe the equilibrium isotherms for dye uptake and the Langmuir model agreed well with experimental data. Four kinetic models, pseudo-first-order, pseudo-second-order, Elovich and intraparticle diffusion were tested to investigate the adsorption mechanisms. It was shown that the adsorption of both dyes could be best described by the pseudo-second-order model. Kinetic parameters of the four models were also calculated. The effect of pH, temperature, adsorban particle size and concentration, dye concentration and adding salt (in the form of NaCl) on the adsorption capacities has also been studied. While it was observed that the temperature did not have a significance effect, decreasing pH and adsorban particle size, increasing dye and salt concentrations, increased adsorption capacity.