Positioning based on tracking of signal parameters in a single base station Wimax network using fingerprinting
Tek baz istasyonlu bir Wimax ağında sahne analizi yöntemi ile sinyal parametrelerinin takibine dayalı konumlandırma
- Tez No: 269411
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ PAYİDAR GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
IEEE 802.16, hızlı ve güvenilir mobil ağların kurulması için tasarlanmış, tek noktadan çok noktaya hizmet vermeye yönelik geniş menzilli bir kablosuz erişim standartıdır. Standartta tanımlanan ve konum bilgisi taşıyan bazı Ortama Erişim Kontrolü katmanı alanları, WiMAX ağlarının özellikle tek baz istasyonlu konumlardırma sistemleri için uygun birer omurga olacağına işaret etmektedir. Bu tezde, WiMAX sistemlerinin konumlandırma kapasitelerinin incelenmesi için tek baz istasyonlu ağlarda bulunan mobil istasyonların yerlerini tahmin etmeye yarayan bir algoritma tanıtılmaktadır. Algoritma, temel eğitim veritabanını oluşturmak için sahne analizi tekniğinden faydalanmakta ve sinyal parametrelerine göre mobil istasyonları izleyerek yerlerini belirlemeye çalışmaktadır. Deney sonuçları, konum bilgisi içeren yeterli miktardaki verinin elde bulunmaması durumunda tek baz istasyonlu bir konumlandırma sisteminden ne kadar verim alınabileceği hakkında bir fikir vermekle beraber IEEE 802.16 standartında tanımlanan Ortama Erişim Kontrolü başlıklarına erişilmesi durumunda daha iyi sonuçların elde edilebileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
IEEE 802.16 is a point to multipoint broadband wireless access standard, designed from ground up for fast and reliable mobile networking. Several location-related MAC layer fields specified in the standard indicate that WiMAX networks can be convenient backbones for future positioning systems.Information encapsulated in MAC headers is especially important for single base station positioning systems which require fewer network resources than multiple reference station location systems, but need more location-related input data. In this thesis, an algorithm for positioning mobile stations in a single base station network is presented to investigate location capability of WiMAX systems. The algorithm makes use of fingerprinting to create a training database and seeks to find locations of mobile stations by tracking them according to their signal parameters. Experimental results give an idea about how a single base station positioning system performs in the absence of sufficient location-related data, and suggest that better results can be obtained if MAC headers specified in IEEE 802.16 standard can be accessed.