Performance analysis and comparison of SOA servers in different applications
Farklı uygulamalar ile SOA sunucularının kıyaslanmasıve performans analizi
  1. Tez No: 269412
  2. Yazar: MACİEJ KUSZEWSKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Uygulama gelistirme ortamı olması açısından uygun sunucu seçimi, ServisYönelimli Mimari tabanlı sistem gelistirmede en önemli kararlardan birisidir.Benzer olarak veritabanı için, uygulama sunucusunun tüm sistem üzerindegüvenlik, etkinlik ve güvenilirlik açısından çok önemli etkisi vardır. Sistemmimarisi gelistirmeye hazırlanırken, uygulama sunucusunun verilen durumdakiweb hizmetlerini daha verimli sekilde barındıracak ve sürdürebilecek bir sunucuolması gerekir. Doğru olan seçimi yapabilmek için bir çok önemli kriter vardır.Kararı etkileyen diğer konular ise uygulama sunucusunun ne tür bir fizikselmakine üzerine kurulacağı, tahmini eszamanlı kullanıcı sayısı, sunucu ve alıcıarasındaki istem ve cevapların büyüklüğüdür. Bu tezin amacı; Servis YönelimliMimari kullanan en yaygın uygulama sunucularının karsılastırmalı analiziniyapmak ve özellikle belirtilen durumlarda hangi uygulama sunucusununseçilmesi gerektiğini belirlemektir. Performans testlerinde SoapUI uygulamasıkullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
One of the most crucial decisions when developing a system based on ServiceOriented Architecture is to select an appropriate server which will be the groundfor building the application. Similar to databases, an application server hassignificant influence on efficiency, stability, and security of entire system.During the preparation of architecture for system development one has to decidewhich available application server would be optimal for hosting and maintainingWeb Services in the given case. There are multiple significant criteria that lead tothe proper choice. The impact on a decision among other things is type of thephysical machine on which the application server is installed, estimated numberof simultaneous clients, and sizes of requests and responses between clients andserver. The goal for this thesis is to conduct the comparative analysis of the mostcommonly used application servers using Service Oriented Architecture and todetermine which server should be applied in which particular cases. Performanceand load tests will be conducted using SoapUI application.