Using ontology based web usage mining and object clustering for recommendation
Varlıkbılım temelli ağ kullanım madenciliği kullanarak sayfa tavsiyesi
- Tez No: 269529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ŞENKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde web üzerinden kitap satışı yapan birçok e-ticaret web sitesi ve internetfilm veritabanları gibi birçok bilgi merkezi web siteleri eski kullanıcılarındavranışlarını baz alarak yeni ziyaretçilerini tavsiyelerle yönlendirmeye gayretetmektedir. Geçmişte kelime-tabanlı yaklaşımlar, işbirlikçi ve içerik tabanlıfiltreleme yöntemleri kullanan tavsiye sistemleri kullanılmıştır. Bu sistemlerinherbirinin kendine has eksileri bulunmaktadır. Kelime tabanlı sistemler içerik vedurumu göz önüne almadığı için naifken, içerik ve işbirliği tabanlı filtrelemeyöntemleri şişirilmiş değerlendirme, ilk içerik, ve ilk oylayan sorunlarıylakarşıyadır. Son zamanlarda ortaya çıkan yöntemler ise varlıkbilim yapılarınıkullanarak sitemleri oluşturan etmenlerin anlamsal ve içeriksel özellikleriüzerinden giden ağ kullanım madenciliğine ağırlık vermektedir. Bu tez nesneler,nesne özellikleri ve nesneler arası bağları kullanan varlıkbilim temelli bir tavsiyesistemi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Farklı kullanıcıların veriler üzerindeyaptığı değerlendirmelerden yola çıkmak yerine kullanıcıların geçmişdavranışlarını anlamsal seviyede gruplayarak ortaya davranış gruplarıçıkarılmaktadır. Basit veri gruplaması yerine varlıkbilimsel yöntemler kullanılmasıortaya çıkarılan grupların davranışsal temellere sahip olmasını sağlamaktadır.Böylece yeni kullanıcılar en benzer davranış gruplarına atanarak tavsiyeler bunagöre ortaya çıkarılmaktadır. Kullandığımız tavsiye sistemi bu tezde elde edilenkullanıcı gruplarının geçerliliğini test etmek için kullanılmaktadır. Bu çalışmadavarlık bilim kullanılarak ve kullanılmadan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış vevarlık bilim kullanımının daha iyi sonuçlar elde edilmesine izin verdiğigözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many e-commerce web sites such as online book retailers or specializedinformation hubs such as online movie databases make use of recommendationsystems where users are directed to items of interests based on past userinteractions. Keyword-based approaches, collaborative and content filteringtechniques have been tried and used over the years each having their ownshortcomings. While keyword based approaches are naive and do not take contentor context into account collaborative and content filtering techniques suffer frombiased ratings, first item and first-rater problems. Recent approaches try toincorporate underlying semantic properties of data by employing ontology basedusage mining. This thesis aims to design a recommendation system based onontological data where web pages are seen as objects with attributes and relations.Instead of relying on users? content ratings, user sessions are clustered on asemantic level to capture different behavioral groups. Since semantic informationis used for the clustering distance function, each cluster represents a behaviorgroup instead of simpler data groups. New users are then assigned to individualclusters that best represent their behavior and recommendations are generatedaccordingly. In this thesis we use the recommendation results as a means formeasuring the effectiveness of the clusters we have generated. We have comparedthe results obtained using the ontological data and the results obtained withoutusing it and shown that semantic integrating semantic knowledge increases bothprecision and recall.