Determination of polymorphism of PGM, HK, PGI and G6PD in different developmental stages of honey bee (Apis mellifera L.) and its relation with PGM activity and glycogen content
Bal arısındaki (Apis mellifera L.) farklı gelişim evrelerinde PGM, HK, PGI ve G6PD enzim polimorfizminin belirlenmesi ve bunun PGM aktivitesi ve glikojen miktarıyla ilişkisi
  1. Tez No: 269528
  2. Yazar: FİLİZ YENİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KENCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Apis mellifera L.'nın farklı iklimsel bölgelerden üç alttürü (A. m. caucasica, A. m. carnica and A. m. syriaca) ontogenetik seviyede dört enzim kullanılarak[Fosfoglukomutaz (PGM), Hekzokinaz (HA), Fosfoglukoz isomeraz (PGI) and Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PD)] elektroforetik açıdan değerlendirilmiştir. Pgm ve Hk lokuslarının polimorfik olduğu belirlenmiştir. Pgm lokusundaki alel ve genotip frekansları mevsimsel olarak değişirken Hk lokusu mevsimsel varyasyon sergilememiştir. Bu çalışma kapsamında, kış öncesinde heterozigotlara geçişin hangi gelişim evresinde gerçekleştiği incelenmiştir.Çalışılan her gelişim evresinde, Pgm genotip frekanslarında yıl boyunca enzim aktivitesi ve glikojen miktarıyla da ilintili mevsimsel bir dalgalanma olduğu tespit edilmiştir. Çalışılan enzimlerin böceklerin enerji metabolizmasında oldukça önemli rol oynamaları dolayısıyla, bu çalışmanın sonuçları bal arılarının karbonhidrat metabolizması ve enzim polimorfizmi arasındaki ilişki hakkında aydınlatıcı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, three subspecies of Apis mellifera L. (A. m. caucasica, A. m. carnica and A. m. syriaca) from different climatic regions were evaluated electrophoretically at ontogenetic level by means of four enzymes, namely Phosphoglukomutase (PGM), Hexokinase (HK), Phosphoglukoseisomerase (PGI) and Glukose-6-phosphate dehidrogenase (G6PD). It is determined that only Pgm and Hk loci were polymorphic. Allele and genotype frequencies at Pgm locus changes seasonally whereas Hk locus does not exhibit seasonal variation. Within the scope of this study we investigated at which developmental stage shifting to heterozygotes prior to winter occurs.It is found that there is a seasonal fluctuation throughout the year in Pgm genotype frequencies at each developmental stage studied and correlated with enzyme activity and glycogen content. As the studied enzymes have crucial roles in insect energy metabolism, results of this study provided further information about the relationship between carbonhydrate metabolism and enzyme polymorphism of honey bees.