Smoothing and differentiation of dynamic data
Dinamik verilerin düzgünleştirilmesi ve ayrımlaştırılması
  1. Tez No: 269531
  2. Yazar: FATİH TİTREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Düzgünleştirme işlemi, sinyal işlemede önemli bir ön işlemdir. Gürültüden temizlenebildiği kadar temizlenmiş bir sinyal, amacımıza ulaşmamız için gereklidir. Durağan sinyaller üzerinde iyi sonuçlar veren birçok düzgünleştirme algoritması vardır. Fakat bu algoritmalar durağan olmayan sinyaller üzerinde beklenilen sonuçları vermezler. İvme verisinin incelenmesi, düzgünleştirme işleminin başarılı olarak yapılıp yapılmadığını görmede etkili bir yöntemdir. Çünkü yer değiştirme verisinin içinde yer alan ufak gürültüler, yer değiştirme verisinin ikinci türevini alarak elde edilen ivme verisini büyük ölçüde etkileyecektir. Bu tezde, bazı doğrusal ve doğrusal olmayan düzgünleştirme algoritmaları durağan olmayan bir veri kümesi üzerinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Smoothing is an important part of the pre-processing step in Signal Processing. A signal, which is purified from noise as much as possible, is necessary to achieve our aim. There are many smoothing algorithms which give good result on a stationary data, but these smoothing algorithms don?t give expected result in a non-stationary data. Studying Acceleration data is an effective method to see whether the smoothing is successful or not. The small part of the noise that takes place in the Displacement data will affect our Acceleration data, which are obtained by taking the second derivative of the Displacement data, severely. In this thesis, some linear and non-linear smoothing algorithms will be analyzed in a non-stationary dataset.